İnsan Kaynakları

Eğitimde Mükemmeliyet 

2016 yılında Hayat Varlık Akademisi olarak, Agent Camp eğitim programımızla, Amerika Birleşik Devletlerinde düzenlenen ve dünyanın en önemli eğitim ödüllerinden biri olan Brandon Hall Excellence Awards’da 3’ü altın, 1’i ise gümüş olmak üzere 4 ayrı ödüle sahip olduk.


Brandon Hall jürisinin değerlendirmesi sonucunda Agent Camp programımız, Eğitimde Mükemmeliyet Kategorisinde  “En iyi Yetkinlik ve Beceri Gelişimi” , “En İyi Sertifikasyon Programı” , “ Stratejiyi Destekleyen En İyi Gelişim Programı” ve “En Yaratıcı Öğrenme ve Gelişim Programı” ödüllerine layık görüldü.


                                                  Türkiye'nin En İyi İşverenleri Arasındayız

2014 yılında, Great Place to Work (Türkiye'nin En İyi İşverenleri) tarafından düzenlenen yarışmada, çalışanlarımıza verdiğimiz değer doğrultusunda gerçekleştirdiğimiz uygulamalarla İş- Yaşam Dengesi Özel Ödülü'ne layık görüldük ve 50-500 çalışan kategorisinde Türkiye’nin en iyi 10 işvereni arasında yer aldık. 2015 yılında da Turkiye'nin En İyi İşverenleri Listesi'ne girdik. Böylece iki yıl üst üste bu ödülü kazanarak başarımızı sürdürdük, kenetlendik ve daha da güçlü bir ekip olduk.
Hayat Varlık Akademisi - “Gelişim, Ömür Boyu”

Hayat Varlık Akademisi, 2013'ün son çeyreğinde tüm çalışanlarımızın eğitim ve gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla ve “Gelişim, Ömür Boyu” sloganı ile kuruldu.

Akademimiz, çalışanlarımızın iş, sosyal ve özel hayatlarında etkili, verimli ve onlara artı değer katmayı hedefleyerek yola çıktı. Kuruluşu itibarıyla, kapsamlı ihtiyaç analizleri doğrultusunda oluşturduğu geniş yelpazedeki eğitim kataloğuyla,  kurum stratejilerimizle paralel ilerlemeye ve iş sonuçlarımıza katkı sağlamaya devam ediyor.

Sürekli gelişim anlayışıyla, farklı öğretim modellerini bilgi ve deneyimle harmanlayan akademimiz,  Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen üniversitelerinden Boğaziçi Üniversitesi’nin Yaşamboyu Eğitim Merkezi “BÜYEM” ile gerçekleştirdiği işbirliğiyle, tüm çalışanlarına toplamda 45 farklı eğitimin yer aldığı, kapsamlı bir kurumsal müfredat sunuyor. 

Karma eğitim felsefesi doğrultusunda sınıf içi eğitimlerin yanı sıra çalışanlarımıza e-eğitim, atölye katılımı, kişisel gelişim seminerleri, takım çalışması aktiviteleri imkanları da sunan akademimiz, işe alım, yönetici geliştirme & liderlik, sertifika programları, mesleki & teknik eğitimler,  yurtiçi / yurtdışı konferans katılımlarıyla çalışanlarını sürekli geliştiren ve performanslarını daha da güçlü kılan bir okul niteliği taşıyor.

Dünyadaki trendleri, yenilikleri düzenli takip eden, uygun metodolojileri ve teknolojileri Hayat Varlık’a uyarlayarak hayata geçiren akademimizin kurumsal yetkinlik modeli doğrultusunda tasarladığı eğitim programları, 4 ana başlık altında toplanıyor:

Kendini Yönetme- Davranışsal Yetkinlikler
Ekibini Yönetme- Yönetsel Yetkinlikler
İşini Yönetme- Mesleki Fonksiyonel ve Teknik Yetkinlikler
Geleceği Yönetme- Değişimi Yönetme, Girişimcilik, Düşünce Liderliği vb.

Ayrıntılar Hayat Varlık Akademisi’nin internet sitesinde…Agent Camp


Brandon Hall jürisi tarafından 4 farklı katergoride “Eğitimde Mükemmeliyet” ödülüne layık görülerek, Dünyaya örnek gösterildiğimiz Agent Camp işe alım eğitim programımızla, iş hayatına atılan-farklı eğitimler almış- adaylara yeni bir meslek yolu açmaktayız.


Agent Camp, sektöre yeni kredi çözüm uzmanları kazandırmayı amaçlayan ve iç eğitmenlerimizin önderliğinde ilerleyen bir eğitim ve gelişim programıdır. Kamp programımız, özenle tasarlanan müfredatı, uygulamalı eğitimleriyle bugüne dek yüzlerce nitelikli çalışanı sektöre kazandırmıştır.


Programımız aşağıdaki konu başlıklarını kapsamaktadır: 
Teorik ve canlandırmalı kredi çözüm ve hukuk eğitimleri
Bilgisayar sistemleri uygulamaları
Eğitirken eğlendiren atölye çalışmaları
Örnek telefon kaydı dinlemeleri
CEO ve başarılı kredi çözüm uzmanları ile söyleşilerGelişim Gönüllülerimiz

Günlük yaşantımızı kolaylaştıracak, daha yalın, daha hızlı, daha verimli, daha keyifli iş yapmamızı sağlayacak pratik fikir önerilerini sunmaya hevesli; sesini duyurmak isteyen arkadaşlarımızı gelişim gönüllümüz ilan ediyoruz.
Arkadaşlarımızın bize ilettikleri önerileri değerlendiriyor,  Şirketimizi ilgilendirecek konularda öncelikle onların fikirlerine başvuruyoruz.

Ayrıcalıklı Hayat
Dinlenme alanlarımız, sosyal etkinliklerimiz ve hobi kulüplerimizle keyifli vakit geçiriyor, sürekli öğreniyor, kendimizi geliştiriyoruz.  Downtown

  HAYAT VARLIK Genel Müdürlük Ofisi’ndeki Downtown, aktivite alanları ve ekipmanlarıyla geniş bir mekan olma özelliğine sahip ve çalışanlara stresten arınabilecekleri, iş yoğunluğu arasında verimli ve eğlenceli molalar verebilecekleri bir ortam sunuyor.
Hobi Kulüpleri

Çalışanlarımızın sosyal faaliyetlerini artırmak, takım ruhunu pekiştirmek ve hobilerini desteklemek amacıyla, talepleri doğrultusunda belirlenen 12 hobi kulübümüz var! Hobi kulüplerimizin gerçekleştirdiği etkinlikler ve çalışmaları içeren Neler Oluyor Hayat'ta bültenimizi, belirlenen dönemlerde tüm çalışanlarımızla paylaşıyoruz.Esnek Çalışma Saatleri

Çalışanlarımızın iş-yaşam dengesini rahatlıkla kurabilmeleri adına esnek mesai çalışma sistemini destekliyoruz.

Çalışanlarımız, günlük sekiz çalışma saatini doldurmak kaydıyla, dört farklı mesai saati uygulamasından kendilerine uygun olanı seçebiliyor.


Çalışan Destek Programı

Çalışanlarımızın ve ailelerinin iş ve özel yaşamlarında karşılarına çıkan ve baş etmekte zorlandıkları, yaşam kalitesinde ve iş hayatında verimlilik veya zaman kaybına neden olan durumlarda 7/24 telefonla ve yılda 6 defa yüz yüze, konunun uzmanlarından güvenilir destek aldıkları Çalışan Destek Programıyla, çalışanlarımızın “kişiye özel” etkin danışmanlık almalarını sağlıyoruz.

Program kapsamında çalışanlarımıza sunulan danışmanlık hizmetleri;

 • İş- Yaşam Dengesi
 • Aile Danışmanlığı
 • Psikolojik Danışmanlık
 • Ebeveyn Danışmanlığı
 • Çocuk- Ergen Danışmanlığı
 • Tıbbi Danışmanlık
 • İyi Yaşam Danışmanlığı
 • Mali ve Hukuki DanışmanlıkHAYAT VARLIK'ta İyi Bir Kariyer Sizi Bekliyor


Çalışan Profilimiz

Benimsediğimiz “Pozitif Ayrımcılık” ilkesi doğrultusunda çalışanlarımızın yaklaşık %60’ı kadınlardan oluşuyor. 

Genç, yenilikçi, dinamik bir kadroya sahibiz; çalışanlarımızın yaklaşık yarısı 30 yaşın altında ve %78’i ise Yüksek Okul ve Üniversite mezunlarından oluşuyor


Kariyer Basamakları

Açık pozisyonlarımızı, “Şirket içi açık pozisyonları” ile öncelikle çalışanlarımız ile paylaşıyoruz.

Pozisyona başvuran adayların, aranan niteliklere uygun olması halinde, performans yönetim sistemi, mülakat raporları ve şirketimizin dışında bağımsız bir değerlendirme merkezinin değerlendirmesi doğrultusunda ilerliyoruz.


Fırsat Eşitliği

Benimsediğimiz fırsat eşitliği ilkesi doğrultusunda; çalışanlarımız arasında,

 • Yaş,
 • Cinsiyet,
 • İnanç,
 • Irk,
 • Milliyet
 • Dil,
 • Din,
 • Medeni, Sosyal veya ekonomik durum,
 • Engellilik hali, 
 • Hamilelik,
 • Askerlik hizmeti durumu

açısından fark gözetmeyiz.Değerlerimiz   Çalışanlar “Hayat Varlık’ta çalışmayı seviyorum” Diyor Çünkü;

 • Çalışanların özel yaşamına saygı duyuluyor. İşlerin mesai saatleri içinde bitirilmesi teşvik ediliyor ve kendilerine, ailelerine kaliteli zaman ayırmaları destekleniyor.
 • İş ortamında yaratılan dinlenme alanları, sosyal etkinlikler ve hobi kulüpleriyle keyifli  zamanlar geçiriliyor, çok şey paylaşılıp, öğreniliyor. 
 • Çalışan Destek Programı ile arzu eden çalışanlar her zaman uzmanlardan yüz yüze psikolojik danışmanlık ve 7-24 telefonda destek alabiliyor.
 • Kariyer uygulamaları her zaman fırsat eşitliğinden yana. Açık pozisyonlar daima ilk önce çalışanlarla paylaşılıyor ve iç adaylara öncelik veriliyor. Objektif değerlendirme merkezi uygulamalarımız ile terfilerde hakkaniyetli davranılıyor.