24.09.2017

Basında HAYAT VARLIK

Genel Müdürümüz Hilmi Güvenal 19 Eylül tarihinde Bloomberg HT'de canlı olarak yayınlanan Yatırım Kulübü Programı'na konuk oldu.
8 Ağustos tarihinde Habertürk Gazetesi'nde yayınlanan "İşsizlik 1 Puan Artınca 300 Bin Kişi Borcunu Ödeyemiyor" başlıklı haberde Finans Editörü Rahim Ak'ın CEO'muz Hilmi Güvenal ile gerçekleştirdiği röportaja yer verilmiştir.

İlgili habere ulaşmak için buraya tıklayınız.
EBRD, Türkiye'nin En Büyük Varlık Yönetim Şirketi Hayat Varlık'a Yatırım Yaptı.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Türkiye'nin en büyük sorunlu kredi şirketi Hayat Varlık Yönetimi'nin ihraç ettiği Türk Lirası cinsinden uzun vadeli tahvillere yatırım yaptı. Türkiye'nin finans sektörünün gelişimine destek verme çabalarını sürdüren EBRD, Hayat Varlık'ın 3 yıl vadeli yerel para cinsinden teminatsız tahvil ihracına 6 milyon TL yeni yatırım yaptı. Turkasset Varlık Yönetim A.Ş. ile birleşmesinin ardından piyasada büyük bir oyuncu haline gelen Hayat Varlık'ın tahvil ihraçlarına EBRD'nin bugüne kadar yaptığı yatırım 56 milyon TL'ye ulaştı.

İlgili habere ulaşmak için buraya tıklayınız.
Vatan Gazetesi'nde Varlık Yönetim Şirketleri ile ilgili habere yer verildi.

Bankadan kredi çekip ödeyemeyenler için yeni bir fırsat doğdu. Artık borçlara Varlık Yönetim Şirketi bakıyor. Borçlu kalmak istemeyenler için yeni imkanlar var. 500 bin kişi borcundan kurtuldu.

İlgili habere ulaşmak için tıklayınız.
Forbes Dergisi Haziran 2017 Sayısında Varlık Yönetim Şirketleri'nin kamu bankalarının sorunlu kredilerini de alabileceği haberine yer verdi. Haberde Genel Müdürümüz Hilmi Güvenal'ın da görüşlerine yer verildi.

Derginin ilgili bölümlerine ulaşmak için tıklayınız.
Çözümünüz bu olabilir…

Son yıllarda varlık yönetim sektörünün ülke ekonomisi için stratejik önem arz ettiği fark edilmeye başlandı. Peki kimdir ve nasıl işler bu sektör?
Varlık Yönetim Şirketleri (VYŞ), Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan (BDDK) aldıkları lisansla ve yine BDDK denetiminde; bankalar ve banka dışı finansal kuruluşların tahsili gecikmiş alacaklarının (TGA) temlik alınması ve yeniden yapılandırılarak tahsil edilmesi amacına yönelik faaliyet göstermektedir.

Varlık Yönetim Şirketleri banka, faktoring, finansal kiralama ve finansman kuruluşlarının tahsili gecikmiş kredilerini devralarak, bankaların hem finansal hem de operasyonel yükünün hafifletilmesinde rol oynamaktadırlar. Varlık yönetim şirketleri kredi borçluları ile görüşmelerle tercihen sulh yöntemi ile veya bankalar tarafından başlatılmış hukuki süreçleri sürdürerek çözüm üretmeye çalışırlar.

Varlık Yönetim Şirketlerini bankalardan ayıran en önemli özelliklerinden birisi, kredi borçlusunun ödeme isteği ve kabiliyetini artırmak için alacak tutarlarında indirim, uzun vadeli taksitli ödeme planı vb. öneriler ve esneklikler getirmek sureti ile çözüm sürecini hızlandırmalarıdır.

Sektörün hiç kuşkusuz ki en büyük başarısı yaklaşık 500 bin müşteriyi borçluluktan kurtarıp finansal özgürlüğüne kavuşturmuş olmasıdır. Portföylerin bankalardan devralınmasıyla birlikte VYŞ’lerin çatısı altında borçlarını yapılandırma fırsatı elde eden borçlu sayısı yaklaşık 2 milyondur. VYŞ’ler kişiye özel, esnek imkânlar sunarak bu kişilerin borç yükünden kurtarılması ve finansal sisteme kazandırılması misyonunu en iyi şekilde yerine getirmek için çalışmaktadır. Borcu çözüme ulaşarak ekonomik olarak özgürleşen müşteriler ve konunun onların ailelerine yansıması düşünüldüğünde VYŞ’lerin finansal sisteme sadece ekonomik katkı değil aynı zamanda çok önemli bir sosyal katkısının olduğu da görülmektedir.

Varlık Yönetim Şirketlerinin kredi borçluları ile ilişkilerini düzenleyen kredi sözleşmeleri ve genel kanunlar (borçlar kanunu, icra-iflas kanunu, tüketici haklarını düzenleyen kanunlar vb) olmakla birlikte ilişkinin sosyal boyutunu düzenleyen net bir mevzuat olmadığı için ilişkide zaman zaman sorunlar yaşanabilmektedir. Varlık yönetim şirketlerinin müşteriye ulaşmak için yaptığı aramalar başta bankalar olmak üzere tüm alacaklıların kullandığı standart iletişim kurma araçlarıdır.

Çözümünüz bu olabilir…

Varlık Yönetim Şirketi borcunu ödemekte geciken birisi için hangi noktada devreye giriyor?

Taksit ödemelerini geciktirmeye başladığınız ilk 1 aylık süreçte banka çeşitli kanallar aracılığıyla sizinle iletişime geçerek, gecikme bildiriminde bulunur. Eğer taksitinizin bir kısmını ödemiş iseniz banka size eksik tutarı bildirir ve ödemenizi hatırlatır. Bu süreçte borcunuza gecikme faizi uygulanır. 1 günlük gecikmeniz bile kredi kayıt bürosuna bildirilir, bu durum da kredi notunuzu etkiler. 3. taksite kadar ödeme yapmazsanız banka tarafınıza gecikmeyi ihbarname aracılığıyla yazılı olarak bildirir. Bu durum yasal sürecin başladığı anlamına gelir. Yine ödeme yapmazsanız bu kez ihtarname iadeli taahhütlü olarak gönderilir ve yasal takip süreci başlatılır. Bu aşamadan sonra banka avukatları ve icra dairesi devreye girer. Tüm bu süreç kredi kayıt bürosuna raporlandığı için kredi notunuz olumsuz etkilenir. Bu durum uzun vadede kullanmak isteyeceğiniz kredilerinizi ve kredi başvurularınızı da doğrudan etkileyecektir. VYŞ’ler; bankaların hukuki takip sürecinden sonra tahsil edemediği dosyalardan oluşan portföyleri ihale yoluyla satın alırlar. Bankalardan farklı olarak Varlık Yönetim Şirketlerinin ana faaliyet alanı sorunlu kredilerin tahsilat yönetimidir; yaklaşımları uzun vadelidir ve müşterilerine en makul ödeme planını en uygun sürede sunarak borcu çözüme ulaştırmayı hedeflerler.

İlgili habere ulaşmak için buraya tıklayınız.
Financial Times tarafından aylık olarak çıkarılan The Banker dergisinde Türk Bankacılık sektörüne ve Şirketimize yer verilmiştir.

İlgili makaleye linkten ulaşabilirsiniz.
Hayat Varlık'ın TR AA- olan uzun vadeli ulusal kredi derecelendirme notu TR AA seviyesine yükseldi.

Dünya Gazetesi'nde yer alan habere ulaşmak için tıklayınız.
Hayat Varlık'ın TR AA- olan uzun vadeli ulusal kredi derecelendirme notu TR AA seviyesine yükseldi.

Akşam Gazetesi'nde yer alan habere ulaşmak için tıklayınız.

Hayat Varlık'ın TR AA- olan uzun vadeli ulusal kredi derecelendirme notu TR AA seviyesine yükseldi.

Para Dergisi'nde yer alan habere ulaşmak için tıklayınız.

Hürses Gazetesi'nde yer alan habere ulaşmak için tıklayınız.
NTV Finans Kafe programında, Genel Müdürümüz Hilmi Güvenal’ın ofisimizde çekilmiş röportajına ve Harvard Business School’da case study oluşumuz ile ilgili habere yer verildi.

Videoya ulaşmak için tıklayınız.
Capital Dergisi muhabiri Ayşegül Sakarya Pehlivan, Capital Dergisi Nisan sayısında yayınlanan Bilişim ekinde Genel Müdürümüz Hilmi Güvenal ile gerçekleştirdiği söyleşiye yer vermiştir.

İlgili habere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Dergi ekine ulaşmak için tıklayınız.

Genel Müdürümüz Hilmi Güvenal'ın röportajına ulaşmak için tıklayınız.
Hayat Varlık'la birleşen TURKASSET Varlık Yönetim, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Çin Bankası ICBC Turkey ile 120 milyon TL tutarında sendikasyon kredisi anlaşması imzaladı.

Hayat Varlık Genel Müdürü Hilmi Güvenal, basın toplantısındaki konuşmasında, ICBC ve EBRD’den sağlanan 120 milyon TL tutarındaki uzun vadeli sendikasyon kredisi hakkında bilgi vermek, TURKASSET ve Hayat Varlık’ın Hayat Varlık çatısı altında birleşmesini duyurmak ve sendikasyon kredisinin sembolik imza töreni için bir araya gelindiğini ifade etti.

2011 yılında EBRD'nin hem ortak hem kreditör olarak Hayat Varlık'a katıldığını hatırlatan Güvenal, o günden bugüne kadar her yıl ortalama yüzde 20 büyüdüklerini bildirdi.

Güvenal, portföy sayılarının 100’ü aştığını belirterek, "Bugüne kadar bankaların sattığı problemli kredilerin her 100 lirasının 34 liralık kısmını biz aldık. Bu aktifi oluşturmak için aldığımızın üstüne 900 milyon lira daha yatırım yaptık. Aktiflerimizdeki kredilerin anapara alacağı 8,4 milyar, aktif değeri 1,7 milyar olarak hesaplanıyor. Bugüne kadarki tahsilatımız 1.1 milyarı geçti. 2009 yılında TURKASSET’i alarak başladığımız varlık yönetimi işinde, 8 yılda 800 binden fazla müşteriye, 8,5 milyar TL’lik portföy büyüklüğüne ulaştık." diye konuştu.

Aldıkları sendikasyon kredisinin sektöre gelen ilk uzun vadeli sendikasyon kredisi olduğunu vurgulayan Güvenal, kredinin piyasalarda uzun vadeli dış kaynak sıkıntısından bahsedildiği bugünlere rast gelmesinin kendileri açısından mutluluk verici olduğunu ifade etti. Güvenal, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu kredi son aylardaki gelişmelerden sonra ortaya çıkmış değil. Ben bu fikri geçen sene EBRD’nin yıllık genel kurulu dolayısıyla Londra’dayken bugün de aramızda olan EBRD’nin Finansal Kurumlar Direktörü Noel Edison ile görüşürken ortaya atmıştım. Noel, hemen sıcak yaklaştı. Sonbaharda çalışmalara başlandı. ICBC'nin de katılmasıyla sendikasyon oluştu. 2016’da imzalamak istiyorduk ama vade, şartlar üzerinde anlaşılması, sözleşmelerin imzaya hazır hale getirilmesi biraz zaman aldı. Sonunda 1 Mart'ta imzalandı. Bugün de burada sembolik imza töreni yapıyoruz."

"Kredi Türk lirası bazlı. Yarısı 7 yıllık, diğer yarısı 5 yıllık"

Hayat Varlık Genel Müdürü Hilmi Güvenal, kredinin detaylarına ilişkin, "Kredi Türk lirası bazlı. Yarısı 7 yıllık, diğer yarısı 5 yıllık. Sabit değil, değişken faizlidir. İki farklı endeks kullanılıyor faizin tespitinde. Henüz kullanmadık ama bugün kullansaydık referans faizler son zamanlarda yükseldiği için ilk dönem faizi yüzde 16 civarında olurdu . Sonra da referans faizdeki gelişmelere göre azalacak veya artacak. Tecrübemiz uzun vadede bu tür dalgalanmaların törpülendiği ve ortalamada makul bir yere geldiğidir." şeklinde konuştu. Ortakların veya grup şirketlerinin kefaleti benzeri bir teminatlandırma olmadığını belirten Güvenal, hiçbir kredilerinde bugün de geçmişte de hissedarların kefaleti olmadığını, şirketin tamamen kendi bilançosu ve yönetim gücüyle borçlandığını ifade etti.

Güvenal, bu kredinin şirketin yeni portföy alımlarında önemli bir güç olacağını belirterek, "Finansal sistemdeki tahsili gecikmiş krediler sürekli artan tutarlarda varlık yönetim şirketlerine satılmalarına rağmen yeni akışlarla büyümeye devam ediyor. Bugün envanter 60 milyar TL. Yıl sonunda 70 milyara gelir. Geçen sene 6,5 milyar TL anapara tutarında portföy satılmıştı, sektörün beklentisi bu yıl bu rakamın 8 milyarı aşması. Bu yıl kamu bankalarının satışını rahatlatan bir düzenleme de yapıldı. BDDK da satışlara yönelik bir düzenleme hazırlığında. Kamu bankalarının bilançosunda 16 milyar TL tahsili gecikmiş alacak var ve her sene bunun 2-2,5 milyarlık kısmının satışa gelmesini bekleyebiliriz." değerlendirmesinde bulundu.

Finansal problem yaşayan borçlu müşterilerine, bütçelerine uygun esnek ödeme koşullarını hızlı ve her yerde sunmak üzere çalışmaya devam edeceklerini bildiren Güvenal, ortaklarının ve kreditörlerinin desteğiyle yeni başarılara imza atacaklarını belirtti.

Güvenal, şunları kaydetti:

"Bu arada bu sektördeki iki şirketimizi TURKASSET'i ve Hayat Varlık’ı da Hayat Varlık çatısı altında 17 Mart'ta birleştirdik. Bu birleşmeden hemen bir beklentimiz yok, bugün için formalite ancak bundan sonra alacağımız portföylerde 2018 sonrasında borçlu müşterilerimizin ödemek zorunda kalacakları damga vergisi, harçlar ve BSMV'den bir müddet daha 2020-21'e kadar sakınabilmelerini sağlamak adına bugünden hazırlığımızı yapmış oluyoruz. Gönül ister ki kredi geri ödemelerinde borçluya yıkılan yüklerin toptan kaldırılması ve zaten sıkıntıdaki vatandaştan bir de damga vergisi, harç veya BSMV alınmasın."

Törene, ICBC Turkey Yönetim Kurulu Başkanı Xu Keen ve ICBC Turkey Genel Müdürü Gao Xiangyang, EBRD Finansal Kurumlar Direktörü Noel Edison, EBRD Türkiye Yönetici Direktörü Jean-Patrick Marquet de katıldı.

İlgili habere ulaşmak için tıklayınız.
Hayat Varlık'a 120 Milyon TL'lik Dev Kredi

Hayat Varlık, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Çin Bankası ICBC Turkey ile 120 milyon TL tutarında sendikasyon kredisi aldı.

Hayat Varlık ile birleşerek faaliyetlerine bu isimle devam etme kararı alan TURKASSET Varlık Yönetim, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve ICBC'nin iştiraki ICBC Turkey ile 120 milyon TL tutarında sendikasyon kredisi anlaşması imzaladı. Sendikasyon kredisinin ve birleşmenin detayları İstanbul'da düzenlenen basın toplantısıyla paylaşıldı. Toplantıya Hayat Varlık Genel Müdürü Hilmi Güvenal, ICBC Turkey Yönetim Kurulu Başkanı Xu Keen ve ICBC Turkey Genel Müdürü Gao Xiangyang, EBRD Finansal Kurumlar Direktörü Noel Edison ile EBRD Türkiye Yönetici Direktörü Jean-Patrick Marquet katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Hayat Varlık Genel Müdürü Hilmi Güvenal, toplantının amacının ICBC ve EBRD'den sağlanan 120 milyon TL tutarındaki uzun vadeli sendikasyon kredisi hakkında bilgi vermek, TURKASSET ve Hayat Varlık'ın Hayat Varlık çatısı altında birleşmesini duyurmak ve sendikasyon kredisinin sembolik imza töreni olduğunu belirtti. 2011 yılında EBRD'nin hem ortak hem kreditör olarak Hayat Varlık'a katıldığını aktaran Güvenal, "O günden bugüne kadar her yıl ortalama yüzde 20 büyüdük. Portföy sayılarımız 100'ü aştı. Bugüne kadar bankaların sattığı problemli kredilerin her 100 lirasının 34 liralık kısmını biz aldık. Bu aktifi oluşturmak için aldığımızın üstüne 900 milyon lira daha yatırım yaptık. Aktiflerimizdeki kredilerin anapara alacağı 8,4 milyar, aktif değeri 1,7 milyar olarak hesaplanıyor. Bugüne kadarki tahsilatımız 1.1 milyarı geçti. 2009 yılında TURKASSET'i alarak başladığımız varlık yönetimi işinde, 8 yılda 800 binden fazla müşteriye, 8 buçuk milyar TL'lik portföy büyüklüğüne ulaştık" dedi. "Bu kredi son aylardaki gelişmelerden sonra ortaya çıkmış değil" Aldıkları sendikasyon kredisinin sektöre gelen ilk uzun vadeli sendikasyon kredisi olduğunu söyleyen Güvenal, kredinin piyasalarda uzun vadeli dış kaynak sıkıntısından bahsedildiği bugünlere rast gelmesinin kendileri açısından mutluluk verici olduğunu dile getirdi.

Güvenal, "Bu kredi son aylardaki gelişmelerden sonra ortaya çıkmış değil. Ben bu fikri geçen sene EBRD'nin yıllık genel kurulu dolayısıyla Londra'dayken bugün de aramızda olan EBRD'nin Finansal Kurumlar Direktörü Noel Edison ile görüşürken ortaya atmıştım. Noel, hemen sıcak yaklaştı. Sonbaharda çalışmalara başlandı. ICBC'nin de katılmasıyla sendikasyon oluştu. 2016'da imzalamak istiyorduk ama vade, şartlar üzerinde anlaşılması, sözleşmelerin imzaya hazır hale getirilmesi biraz zaman aldı. Sonunda 1 Mart'ta imzalandı. Bugün de burada sembolik imza töreni yapıyoruz" ifadelerini kullandı.


"Kredi TL bazlı"


Kredinin detayları hakkında bilgi veren Güvenal, "Kredi Türk Lirası bazlı. Yarısı 7 yıllık, diğer yarısı 5 yıllık. Sabit değil, değişken faizlidir. İki farklı endeks kullanılıyor faizin tespitinde. Henüz kullanmadık ama bugün kullansaydık referans faizler son zamanlarda yükseldiği için ilk dönem faizi yüzde 16 civarında olurdu. Sonra da referans faizdeki gelişmelere göre azalacak veya artacak. Tecrübemiz uzun vadede bu tür dalgalanmaların törpülendiği ve ortalamada makul bir yere geldiğidir" diye konuştu.

"Geçen yıl 6 buçuk milyar TL anapara tutarında portföy satılmıştı"

Ortakların veya grup şirketlerinin kefaleti benzeri bir teminatlandırma olmadığını dile getiren Güvenal, "Hiçbir kredimizde bugünde de geçmişte de hissedarların kefaleti olmadı, şirketimiz tamamen kendi bilançosu ve yönetim gücüyle borçlandı. Bu kredi şirketin yeni portföy alımlarında önemli bir güç olacak. Finansal sistemdeki tahsili gecikmiş krediler sürekli artan tutarlarda varlık yönetim şirketlerine satılmalarına rağmen yeni akışlarla büyümeye devam ediyor. Bugün envanter 60 milyar TL. Yılsonunda 70 milyara gelir. Geçen sene 6 buçuk milyar TL anapara tutarında portföy satılmıştı, sektörün beklentisi bu yıl bu rakamın 8 milyarı aşması. Bu yıl kamu bankalarının satışını rahatlatan bir düzenleme de yapıldı. BDDK da satışlara yönelik bir düzenleme hazırlığında. Kamu bankalarının bilançosunda 16 milyar TL tahsili gecikmiş alacak var ve her sene bunun 2-2 buçuk milyarlık kısmının satışa gelmesini bekleyebiliriz" açıklamalarında bulundu.

"Yeni başarılara imza atacağız"

Güvenal, finansal problem yaşayan borçlu müşterilerine, bütçelerine uygun esnek ödeme koşullarını hızlı ve her yerde sunmak üzere çalışmaya devam edeceklerini bildirdi. Ortaklarının ve kreditörlerinin desteğiyle yeni başarılara imza atacaklarının altını çizen Güvenal sözlerini şöyle tamamladı: "Bu arada bu sektördeki iki şirketimizi TURKASSET'i ve Hayat Varlık'ı da Hayat Varlık çatısı altında 17 Mart'ta birleştirdik. Bu birleşmeden hemen bir beklentimiz yok, bugün için formalite ancak bundan sonra alacağımız portföylerde 2018 sonrasında borçlu müşterilerimizin ödemek zorunda kalacakları damga vergisi, harçlar ve BSMV'den bir müddet daha 2020-21'e kadar sakınabilmelerini sağlamak adına bugünden hazırlığımızı yapmış oluyoruz. Gönül ister ki kredi geri ödemelerinde borçluya yıkılan yüklerin toptan kaldırılması ve zaten sıkıntıdaki vatandaştan bir de damga vergisi, harç veya BSMV alınmasın".

"Öncü finansal kuruluş olmayı amaçlıyoruz"

ICBC Turkey'in Yönetim Kurulu Başkanı Xu Keen ise "ICBC Turkey, bir yandan Türkiye ekonomisine destek sağlamaya devam ederken bir yandan da finansal kurumlar ve büyük ölçekli kurumsal şirketler ile iş birliği içinde tüm yatırım, şirket birleşmeleri ve devralma gibi yatırım fırsatlarını yakından izlemekte ve değerlendirmektedir. Girdiğimiz her projede proje ortaklarımıza da değer ve fayda yaratacağımızı düşünüyorum. ICBC Turkey olarak, yaygın yurtdışı ağımız sayesinde kazandığımız küresel uzmanlığa dayanarak, hem Türk hem de uluslararası yatırımcılara uzun vadeli finansman sağlamak konusunda öncü finansal kuruluşlardan biri olmayı amaçlamaktayız" diye konuştu. Toplantı pasta kesimiyle sona erdi.

İlgili habere ulaşmak için tıklayınız.
Hayat Varlık’a Dönüşen TURKASSET, Yeni Döneme Dev Krediyle Başlıyor.

TURKASSET, Hayat Varlık ile birleşerek, yoluna Hayat Varlık bünyesinde devam etme kararı aldı.

Gerek aktif büyüklüğü gerekse çalışan sayısı itibarı ile Türkiye’nin en büyük varlık yönetim şirketi TURKASSET, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve dünyanın en büyük bankası olan ICBC’nin iştiraki ICBC Turkey’den 120 milyon TL tutarında sendikasyon kredisi sağladı. Aynı zamanda TURKASSET, Hayat Varlık ile birleşerek, yoluna Hayat Varlık bünyesinde devam etme kararı aldı. Sendikasyon kredisinin ve birleşmenin detayları, Wyndham Grand Levent Otel’de düzenlenen bir törenle basın ile paylaşıldı. Törene, ICBC Turkey Yönetim Kurulu Başkanı Xu Keen ve ICBC Turkey Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Gao Xiangyang, EBRD Finansal Kurumlar Direktörü Noel Edison, EBRD Türkiye Yönetici Direktörü Jean-Patrick Marquet ve Hayat Varlık Genel Müdürü Hilmi Güvenal katıldı.

Hayat Varlık Genel Müdürü Hilmi Güvenal, 2009 yılında TURKASSET’i (eski adı ile LBT) satın alarak başladıkları varlık yönetimi işinde sekiz yılda 800 binden fazla müşteriye, 8,5 milyar TL’lik portföy büyüklüğüne ve 600’e yakın çalışana ulaştıklarını söyledi. Yedi farklı ilde sürdürdükleri müşteri odaklı hizmet felsefesi ve ileri teknoloji yatırımları ile farklılaştıklarını belirten Güvenal, “Güçlü ortaklık yapımız, sağlam kreditörlerimiz ve yüksek teknolojimizin yanı sıra özellikle insan odaklı iş modelimiz bizi Harvard Business School’da örnek vaka yaptı. Şimdi yolumuza Hayat Varlık olarak güçlü bir şekilde devam ediyoruz. EBRD ve ICBC Turkey’den aldığımız bu kredi de uluslararası yatırımcıların Türkiye’ye ve şirketimize olan inancının önemli bir göstergesi” dedi.

Aynı zamanda Hayat Varlık’ın hissedarlarından biri olan EBRD’nin Türkiye Yönetici Direktörü Jean-Patrick Marquet ise “Bu işlemle birlikte TURKASSET’in uzun vadeli yerel para fonlamasına erişimini genişletiyoruz. ICBC gibi büyük bir kredi vereni yeni bir varlık sınıfına getirmekten dolayı oldukça memnunuz. Türkiye tahsili gecikmiş alacak pazarında bu öncü sendikasyon kredi yapısı ile sektöre daha fazla ilgi çekmek istiyoruz.” dedi. Yakın bir geçmişte Tekstilbank’ı satın alarak Türkiye’ye yatırımcı olarak yerleşen dünyanın en büyük bankasının iştiraki ICBC Turkey’in Yönetim Kurulu Başkanı Xu Keen “ICBC Turkey, bir yandan Türkiye ekonomisine destek sağlamaya devam ederken bir yandan da finansal kurumlar ve büyük ölçekli kurumsal şirketler ile iş birliği içinde tüm yatırım, şirket birleşmeleri ve devralma gibi yatırım fırsatlarını yakından izlemekte ve değerlendirmektedir. Girdiğimiz her projede proje ortaklarımıza da değer ve fayda yaratacağımızı düşünüyorum. 43 ülkede 17.000 yerel ve uluslararası kuruluşa sahip toplamda 3,9 trilyon USD aktif büyüklüğü ile dünyanın en büyük bankası konumundaki Industrial and Commercial Bank of China, Mayıs 2015 döneminde Tekstilbank hisselerini satın almak suretiyle Türkiye finansal piyasasasına giriş yapmış olup o günden bugüne, ICBC Turkey adı altında Türkiye’deki faaliyetlerini yürütmektedir. ICBC Turkey olarak, yaygın yurtdışı ağımız sayesinde kazandığımız küresel uzmanlığa dayanarak, hem Türk hem de uluslararası yatırımcılara uzun vadeli finansman sağlamak konusunda öncü finansal kuruluşlardan biri olmayı amaçlamaktayız.” ifadesinde bulundu.

İlgili habere ulaşmak için tıklayınız.
Batık Krediler 70 Milyara Gidiyor.

60 milyar TL’yi aşan batık krediler bu yıl yüzde 20 artacak. Bankalar elindeki 10.5 milyarlık sorunlu krediyi varlık yönetim şirketlerine satacak. Bankacılık sektöründeki tahsili gecikmiş krediler sürekli artan tutarlarda varlık yönetim şirketlerine satılmalarına rağmen büyümeye devam ediyor. Vatandaşın geri ödeyemediği batık kredi tutarı 17 Mart haftası itibarıyla 60 milyar 338 milyon TL'ye ulaştı. Bu tutara bir de bankaların tahsil edemediği ve varlık yönetim şirketlerine sattığı 29.2 milyar liralık sorunlu krediler eklendiğinde toplamda 89.5 milyar liralık ticari, KOBİ ve bireysel kredi ve kredi kartı borcunun geri ödenemediği ortaya çıkıyor.

1 TL, 11 KURUŞA SATILIYOR

Bu yıl ise kredilerin yüzde 15 büyüyeceği, tahsili gecikmiş alacak tutarının ise yüzde 20 artacağı öngörülüyor. Bankaların ise yaklaşık 10.5 milyar lira tutarındaki sorunlu krediyi varlık yönetim şirketlerine satması bekleniyor.

Hayat Varlık Yönetim Şirketi Genel Müdürü Hilmi Güvenal, özel bankaların geçen yıl 6.5 milyar TL anapara tutarında tahsili gecikmiş alacak portföyü sattığını, bu yıl bu rakamın 8 milyar liraya ulaşmasını beklediklerini aktardı. Güvenal, “Yeni KHK ile kamu bankalarına sorunlu kredileri satma hakkı tanındı. Kamu bankalarının bilançosunda 16 milyar TL tahsili gecikmiş alacak var. Her yıl bunun 2-2.5 milyarlık kısmının satışa gelmesini bekleyebiliriz. Dolayısıyla bu yıl bankaların satacağı toplam sorunlu kredi tutarı 10.5 milyar liraya ulaşacaktır” dedi.

Bugüne kadar varlık yönetim şirketlerinin portföylerindeki 29.2 milyar TL'lik sorunlu kredi için bankalara 3.5 milyar TL ödediğini aktaran Güvenal, “Bankalara 1 liralık borç için ortalama 11 kuruş ödüyoruz. Bugüne kadar portföyümüzdeki sorunlu kredilerin sadece 3 milyar TL kadarını tahsil edebildik” diye konuştu.

BATIK BÜYÜDÜKÇE VARLIK ŞİRKETİ ARTIYOR

Hayat Varlık Genel Müdürü Hilmi Güvenal, bankaların bilançolarında yer alan tahsili gecikmiş alacakların büyüme hızının toplam kredi büyümesinin yaklaşık iki katı düzeyinde seyrettiğine dikkat çekti. Güvenal, varlık yönetim sektörünün de bu paralelde büyüme kaydettiğini ve şirket sayısının 12'ye ulaştığını bildirdi.

Hayat Varlık ile birleşerek faaliyetlerine bu isimle devam etme kararı alan Turkasset Varlık Yönetim Şirketi, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve ICBC'nin iştiraki ICBC Turkey ile 120 milyon TL tutarında sendikasyon kredisi anlaşması imzaladı.

İlgili habere ulaşmak için tıklayınız.
72 aylık yapılandırma kredi kartı, tüketici kredisi ve diğer kredi borcu olanlarda heyecan yaratmıştı. Devlet temiz sayfa açma imkanı sundu. Kampanyaya katılım yüksekti ancak aylar içinde yine nefessiz kalanlar 1-2 taksitten sonra durdu. Yapılandırma oranı % 9’a indi.

Türkiye’nin en büyük varlık yönetim şirketi olan TURKASSET, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve dünyanın en büyük bankası olan ICBC’nin iştiraki ICBC Turkey’den 120 milyon TL tutarında sendikasyon kredisi sağladı. Aynı zamanda TURKASSET, Hayat Varlık ile birleşerek, yoluna Hayat Varlık bünyesinde devam etme kararı aldı. Bu iki gelişmenin açıklandığı toplantıda konuşan Hayat Varlık Genel Müdürü Hilmi Güvenal, tahsili gecikmiş alacaklarla ilgili önemli rakamlar verdi.

2016 yılı sonu itibarıyla bankalardaki tahsili gecikmiş alacakların tutarının 58 milyar TL olduğunu belirten Güvenal’ın verdiği rakamlar geçen yıl getirilen yeniden yapılandırmanın çok da yüksek talep görmediğini ortaya koydu. Hevesle başlanıyor ama... Güvenal, “Gerek vergi gerek sigorta gerekse kredi yapılandırmalarında hevesle başlanıyor. Ama taksit ödemeleri geldiğinde yine bunlar bozulabiliyor. 72 aya kadar fırsat sunan düzenlemeden sonra çok az bir kısım yapılandırıldı. Tahsili gecikmiş alacakların ancak yüzde 8-9’u yapılandırıldı. Bankalar bu yıl da tahsili gecikmiş alacakların yüzde 15-20’sini bize satmak durumunda kalacak” diye konuştu. Sektördeki firmaların bankalardan bugüne kadar 30 milyar TL’ye yakın tahsili gecikmiş alacağı satın aldığını ve bunun 3.5 milyar TL’lik kısmının çözüldüğünü kaydeden Güvenal, “Enerji, telekom gibi büyük sektörlerden bize fazla satış olmuyor. Bizlere satılan krediler genelde bireysel krediler, kredi kartı ve KOBİ kredileri oluyor” dedi. Hayat Varlık’ın sektörün en büyük şirketi olduğunu da belirten Güvenal, geçen yıl çözülen 3.5 milyar TL’lik tahsili gecikmiş alacağın 1.1 milyar TL’lik kısmını kendilerinin gerçekleştirdiğini ifade etti. Kamu bankaları da bize gelecekler GEÇEN yıl bankacılık sektöründe 6.5 milyar TL’lik tahsili gecikmiş alacak satışı yapıldığını belirten Hilmi Güvenal, bu yıl kamu bankalarından da beklenen satışlarla tutarın 10-10.5 milyar TL civarında gerçekleşmesinin öngörüldüğünü söyledi.

Güvenal, şöyle devam etti: “Kamu bankalarının bilançosunda 16 milyar TL tahsili gecikmiş alacak bulunuyor. Bu yıl kamu bankalarının satışını rahatlatan bir düzenleme de yapıldı. BDDK da satışlara yönelik bir düzenleme hazırlığında. Dolayısıyla bu yıl oradan 2-2.5 milyar TL gelmesi öngörülüyor. Özel bankalar tarafında da 8 milyar TL civarında gelecek. Dolayısıyla toplamda 10-10.5 milyar TL’yi bulacak.” Sektörde 8 yılda 800 binden fazla müşteriye, 8.5 milyar TL’lik portföy büyüklüğüne ve 600’e yakın çalışana ulaştıklarını anlatan Güvenal, “Bu işe başladığımızda 20 kişiydik. 2 bankadan iş alan bir şirkettik. Şimdi portföy sayımız 100’ü aştı. Bankaların her problemli 100 lirasının 34 lirasını biz aldık. EBRD ve ICBC Turkey’den aldığımız bu kredi uluslararası yatırımcıların Türkiye’ye ve şirketimize olan inancının önemli bir göstergesi” diye konuştu. Protestolu senet sayısı % 31 arttı 2017’nin ilk 2 ayında, 155 bin adet senet protesto edildi. Senetlerin parasal tutarı yüzde 31 artarak 2.2 milyar TL oldu.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin yaptığı açıklamaya göre, 2017 yılının ilk iki ayında 155 bin adet senet protesto edilirken, bu senetlerin toplam parasal tutarı 2.2 milyar TL oldu. Protesto edilen senet adedi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0.4, senet tutarı yüzde 31 oranında arttı. Adet olarak en fazla senedin protesto edildiği ilk 5 il sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Konya ve Bursa oldu. Tutar olarak, Türkiye genelinde protesto edilen senetlerin yüzde 29’unu İstanbul’dakiler oluştururken, İstanbul’u yüzde 9 ile Kocaeli, yüzde 8 ile Ankara, yüzde 5 ile İzmir ve yüzde 5 ile Antalya izledi. Protesto edilen senetlerin tutar olarak en düşük olduğu iller Siirt, Bayburt ve Tunceli oldu. Türkiye’ye 7 milyar euro yatırım yaptık.

EBRD Finansal Kurumlar Direktörü Noel Edison, Türkiye’ye şu ana kadar 7 milyar euro yatırım yaptıklarını belirterek, “Zorlu şartlara rağmen yatırımlarımızı yapıyoruz. Türkiye’ye olan inancımız devam ediyor. Biz ağırlıklı olarak özel sektöre yatırım yapıyoruz. KOBİ’lere odaklanıyoruz. Enerji ve kadınların iş kurmalarına yönelik projelejimiz var. Tahsili gecikmiş alacaklar konusunda da piyasadaki oyunculara destek veriyoruz. Türkiye’de etkin bir tahsili gecikmiş alacak piyasası kurmak ve sektör için yeni kredi imkanları yaratmak istiyoruz.

Hayat Varlık, 2 milyar TL’lik pazarı 7 milyar TL’ye getirdi. Şirketle uzun vadeli işbirliğimiz devam edecek” dedi. ICBC Turkey’in Başkanı Xu Keen de şu açıklamayı yaptı: “ICBC Turkey, bir yandan Türkiye ekonomisine destek sağlamaya devam ederken bir yandan da finansal kurumlar ve büyük ölçekli kurumsal şirketler ile iş birliği içinde tüm yatırım, şirket birleşmeleri ve devralma gibi yatırım fırsatlarını yakından izlemekte ve değerlendirmektedir. Hem Türk hem de uluslararası yatırımcılara uzun vadeli finansman sağlamak konusunda öncü olmayı amaçlamaktayız” diye konuştu.

İlgili habere ulaşmak için tıklayınız.
Hayat Varlık’a 120 Milyon TL Sendikasyon

Hayat Varlık’la birleşen Turkasset Varlık Yönetim, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Çin Bankası ICBC Turkey ile 120 milyon TL tutarında sendikasyon kredisi anlaşması imzaladı.

Hayat Varlık Genel Müdürü Hilmi Güvenal, basın toplantısındaki konuşmasında, ICBC ve EBRD’den sağlanan 120 milyon TL tutarındaki uzun vadeli sendikasyon kredisi hakkında bilgi vermek, Turkasset ve Hayat Varlık’ın Hayat Varlık çatısı altında birleşmesini duyurmak ve sendikasyon kredisinin sembolik imza töreni için bir araya gelindiğini ifade etti.

2011 yılında EBRD’nin hem ortak hem kreditör olarak Hayat Varlık’a katıldığını hatırlatan Güvenal, portföy sayılarının 100’ü aştığını belirterek, “Bugüne kadar bankaların sattığı problemli kredilerin her 100 lirasının 34 liralık kısmını biz aldık. Bu aktifi oluşturmak için aldığımızın üstüne 900 milyon lira daha yatırım yaptık. Aktiflerimizdeki kredilerin anapara alacağı 8.4 milyar, aktif değeri 1.7 milyar olarak hesaplanıyor. Bugüne kadarki tahsilatımız 1.1 milyarı geçti” dedi.

Yeni Portföy Alımı

Sendikasyon kredisinin sektöre gelen ilk uzun vadeli kredi olduğunu vurgulayan Güvenal, kredinin piyasalarda uzun vadeli dış kaynak sıkıntısından bahsedildiği bugünlere rast gelmesinin kendileri açısından mutluluk verici olduğunu ifade etti. Güvenal, kredinin, yeni portföy alımlarında önemli bir güç olacağını belirtti.

İlgili habere ulaşmak için tıklayınız.
Gerek aktif büyüklüğü gerekse çalışan sayısı itibarı ile Türkiye’nin en büyük varlık yönetim şirketi TURKASSET, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve dünyanın en büyük bankası olan ICBC’nin iştiraki ICBC Turkey’den 120 milyon TL tutarında sendikasyon kredisi sağladı.

Aynı zamanda TURKASSET, Hayat Varlık ile birleşerek, yoluna Hayat Varlık bünyesinde devam etme kararı aldı. Sendikasyon kredisinin ve birleşmenin detayları, Wyndham Grand Levent Otel’de düzenlenen bir törenle basın ile paylaşıldı. Törene, ICBC Turkey Yönetim Kurulu Başkanı Xu Keen ve ICBC Turkey Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Gao Xiangyang, EBRD Finansal Kurumlar Direktörü Noel Edison, EBRD Türkiye Yönetici Direktörü Jean-Patrick Marquet ve Hayat Varlık Genel Müdürü Hilmi Güvenal katıldı.

Hayat Varlık Genel Müdürü Hilmi Güvenal, 2009 yılında TURKASSET’i (eski adı ile LBT) satın alarak başladıkları varlık yönetimi işinde sekiz yılda 800 binden fazla müşteriye, 8,5 milyar TL’lik portföy büyüklüğüne ve 600’e yakın çalışana ulaştıklarını söyledi. Yedi farklı ilde sürdürdükleri müşteri odaklı hizmet felsefesi ve ileri teknoloji yatırımları ile farklılaştıklarını belirten Güvenal, “Güçlü ortaklık yapımız, sağlam kreditörlerimiz ve yüksek teknolojimizin yanısıra özellikle insan odaklı iş modelimiz bizi Harvard Business School’da örnek vaka yaptı. Şimdi yolumuza Hayat Varlık olarak güçlü bir şekilde devam ediyoruz. EBRD ve ICBC Turkey’den aldığımız bu kredi de uluslararası yatırımcıların Türkiye’ye ve şirketimize olan inancının önemli bir göstergesi” dedi.

Aynı zamanda Hayat Varlık’ın hissedarlarından biri olan EBRD’nin Türkiye Yönetici Direktörü Jean-Patrick Marquet ise “Bu işlemle birlikte TURKASSET’in uzun vadeli yerel para fonlamasına erişimini genişletiyoruz. ICBC gibi büyük bir kredi vereni yeni bir varlık sınıfına getirmekten dolayı oldukça memnunuz. Türkiye tahsili gecikmiş alacak pazarında bu öncü sendikasyon kredi yapısı ile sektöre daha fazla ilgi çekmek istiyoruz.” dedi.

Yakın bir geçmişte Tekstilbank’ı satın alarak Türkiye’ye yatırımcı olarak yerleşen dünyanın en büyük bankasının iştiraki ICBC Turkey’in Yönetim Kurulu Başkanı Xu Keen “ICBC Turkey, bir yandan Türkiye ekonomisine destek sağlamaya devam ederken bir yandan da finansal kurumlar ve büyük ölçekli kurumsal şirketler ile iş birliği içinde tüm yatırım, şirket birleşmeleri ve devralma gibi yatırım fırsatlarını yakından izlemekte ve değerlendirmektedir. Girdiğimiz her projede proje ortaklarımıza da değer ve fayda yaratacağımızı düşünüyorum.

43 ülkede 17.000 yerel ve uluslararası kuruluşa sahip toplamda 3,9 trilyon USD aktif büyüklüğü ile dünyanın en büyük bankası konumundaki Industrial and Commercial Bank of China, Mayıs 2015 döneminde Tekstilbank hisselerini satın almak suretiyle Türkiye finansal piyasasasına giriş yapmış olup o günden bugüne, ICBC Turkey adı altında Türkiye’deki faaliyetlerini yürütmektedir. ICBC Turkey olarak, yaygın yurtdışı ağımız sayesinde kazandığımız küresel uzmanlığa dayanarak, hem Türk hem de uluslararası yatırımcılara uzun vadeli finansman sağlamak konusunda öncü finansal kuruluşlardan biri olmayı amaçlamaktayız.” ifadesinde bulundu.

İlgili habere ulaşmak için tıklayınız.

Hayat Varlık’a Dönüşen TURKASSET, Yeni Döneme Dev Krediyle Başlıyor
Dünya Gazetesi, 14 Aralık 2016 tarihli sayısında, Varlık ve Borç Yönetimi ekine yer vermiştir. Dünya Gazetesi abonelerine özel dağıtılan ekte Genel Müdürümüz ve Varlık Yönetim Şirketleri Derneği Başkan Vekili Hilmi Güvenal’ın görüşlerine de yer verilmiştir.

Gazetenin ekinde yayınlanan haberin pdf'ine ulaşmak için tıklayınız.
Takipteki Kredi Kâbusu Hortlayacak

Ekonomideki daralma ve işsizlik tahsili gecikmiş alacakları büyütüyor. Yaklaşık 700 şirketin TMSF’ye devri batık kredileri daha da artıracak. Yurtiçi ve yurt dışı jeopolitik riskler, artan terör olayları ve siyasi belirsizliklerin etkisiyle çok sayıda işyeri kapanıp binlerce kişi işsiz kalırken, Türk bankacılık sektöründeki tahsili gecikmiş alacakların da hızla artması bekleniyor. Özellikle darbe girişimi sonrası turizm, inşaat, enerji ve gıda sektöründeki sorunların daha da büyümesinin yanı sıra Olağanüstü Hal (OHAL) sürecinde FETÖ soruşturması kapsamında TMSF’ye (Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu) devredilen şirketler ile beraber şu anda yüzde 3.3 civarında olan takipteki kredi oranının 2017 yılında yüzde 4.5-5’ler civarına kadar tırmanabileceği tahmin ediliyor.

Yüzde 5’i Bulabilir

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun Eylül 2016 verilerine göre, 55 milyar liralık takipteki kredilerin toplam krediler içerisindeki oranı yüzde 3.32 civarında. Kredilerde takibe dönüşüm oranı yüzde 4.46 ile en yüksek toptan ticaret ve komisyonculuk sektöründe. İkinci sırada ise yüzde 4.21 ile tekstil ve tekstil ürünleri sanayii yer alıyor. Perakendede bu oran yüzde 3.87’yi bulurken, inşaat sektöründe ise yüzde 3.78 civarında.

Varlık Yönetim Şirketleri Derneği Başkan Vekili ve Turkasset Varlık Yönetim Üst Yöneticisi (CEO) Hilmi Güvenal, takipteki kredi oranının 2017’de yüzde 4’e çıkabileceği tahmininde bulunurken, bankacılar ise Fon’a devredilen şirketler ile birlikte bu oranın yüzde 5’i bulabileceğini öngörüyor. Dolarla Borçlananlar Yandı Piyasalarda şu anda tam anlamıyla bir ‘sis bulutu’ olduğunu belirten bankacıların yanı sıra, yaklaşık 700 şirketin Fon’a devredilmesinin belirsizliği daha da arttığından yakınan Hilmi Güvenal, “Bu şirketlerinin hangilerinin faaliyetlerine devam edeceği veya satılacağı henüz belli değil.

Faaliyetlerine Devam Etseler Bile Kredi Borçları Ödenebilir Mi?

Ekonomideki daralma nedeniyle bankacılık sektöründe bozulan aktif kalitesinin daha da bozulmasından endişeliyiz” dedi. Bankaların tahsili gecikmiş alacaklarının 55 milyar lira olduğunu kaydeden Güvenal, “Bankaların hukuksal aşamalar da dahil 2 yıllık bir süreçten sonra tahsil edemediği kredi alacaklarını varlık yönetim şirketleri olarak belirli bir iskonto ile bizler devralıyoruz. 2016’da bankalar 5 milyar liralık alacağını devretti. Yıl sonuna kadar 2 milyar liralık daha satış yapılmasını bekliyoruz. Tahminimiz; 2017’de bankaların 7.5-8 milyar liralık bir alacak satışı olur” diye konuştu.

Sıkıntılar Arttı

15 Temmuz darbe girişiminin imalat sektörünün yanı sıra ticaret ve hizmet sektöründe de sıkıntıları daha da artırdığına işaret eden Güvenal, şunları söyledi: “Bütün bunların üzerine döviz kurundaki tırmanış da eklenince haliyle sıkıntılar iyice büyüdü. Dövizle borçlanıp Türk Lirası ile satış yapanlar, ithal girdi oranı yüksek olan sektörler negatif etkilenecek. Ayrıca farklı sektörlerdeki 600’ü aşkın şirket TMSF’ye devroldu. Bütün bunları gözönünde bulundurursak; tahsili gecikmiş alacakların önümüzdeki dönemde yükselmesi kaçınılmaz.”

Ödemelerde Aksaklık

Şu anda varlık yönetim şirketlerinin takibinde olan bireysel kredi borçlusunun 2 milyon kişi civarında olduğunu belirten Güvenal, “Belirsizlikler dolayısıyla ödemesini aksatanlar veya geciktirenler olabiliyor. 72 ay taksit kampanyası yaparak kredi borçlularına ödeme kolaylığı sunuyoruz. Ancak devraldığımız alacak portföyününün yarısına bile zor ulaşabiliyoruz. Ulaşsak bile ‘işimi kaybettim, ödeyemeyeceğim’ deyince icra takibi bir taraftan devam ederken öte yandan görüşmelere devam ederek ödeyebileceği vade ve tutarı belirlemeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Haber dokümanına ulaşmak için tıklayınız.
Türkiye'nin en büyük varlık yönetim şirketi, Türkiye ekonomisindeki yavaşlama ve Türk lirasındaki değer kaybının enerji, turizm ve inşaat sektöründeki şirketleri etkilemesiyle sorunlu kredilerin artabileceğini düşünüyor.

Turkasset Varlık Yönetim CEO'su Hilmi Güvenal, Türkiye bankalarının takipteki kredi oranının toplam krediler içindeki payının önümüzdeki yıl yüzde 4'e çıkabileceğini söyledi. Geçtiğimiz yıl yüzde 2,9 seviyesinde bulunan takipteki kredi oranı Eylül ayı itibariyle yüzde 3,3 seviyesine yükselmişti.

Güvenal, varlık kalitesindeki kötüleşme nedeniyle bankaların kredi verme gücünü korumak adına, sendikasyon kredileri gibi dış finansman yöntemlerine giderek daha çok bel bağladığını söyledi.

Güvenal, "(Takipteki kredi oranı) Bu oran çok yüksek olmasa da, bu bir problem ve bankaların dış borçlanmayla finansman ihtiyacı duyması nedeniyle bu durum sürdürülebilir olmayabilir" dedi.

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, sendikasyon kredilerine olan talebin bir göstergesi olan çevrilme (roll-over) oranının Eylül ayında yüzde 98.4'e düştüğünü açıklamıştı. Bu oran 2015'te yüzde 120 seviyesindeydi.

Haber dokümanına ulaşmak için tıklayınız.
Dünya Gazetesi, KOBİ’ler ile ilgili haberinde Genel Müdürümüz Hilmi Güvenal’ın görüşlerine yer vermiştir.

Dünya Gazetesi muhabiri Ece Ceyhun, KOBİ’ler ile ilgili haberinde Genel Müdürümüz ve Varlık Yönetim Şirketleri Derneği Başkan Vekili Hilmi Güvenal’ın görüşlerine yer vermiştir.

Dünya Gazetesi internet sitesinde yayınlanan haberin linkine ulaşmak için tıklayınız. 

Dünya Gazetesi'nin Sektör ekinde yayınlanan ilanımızın görseline ulaşmak için tıklayınız. 
Varlık Yönetimi Şirketleri Derneği (VYŞ) Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hilmi Güvenal,"Tahsili gecikmiş alacaklar 2015'i 47 milyar liradan kapattı"dedi. Varlık Yönetimi Şirketleri Derneği (VYŞ) Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hilmi Güvenal, tahsili gecikmiş alacak portföy satışının 2015'te 1,9 milyar lirada kaldığını, tahsili gecikmiş alacağın ise yılı 47 milyar liradan kapattığını söyledi. Derneğin 2015 yılı değerlendirme ve 2016 öngörülerine ilişkin düzenlenen basınla sohbet toplantısı, VYŞ Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Tengiz, Hilmi Güvenal ve VYŞ Genel Sekreteri Oğuz Bulut'un katılımı ile gerçekleşti. Güvenal, burada yaptığı konuşmada, varlık yönetim şirketlerinin nasıl çalıştığını anlattı. Bankaların sattığı tahsili gecikmiş kredi portföyünün 2-3 yıl hukuki takipten sonra tahsil edilememiş binlerce dosyadan oluştuğunu aktaran Güvenal, kendilerinin varlık yönetim şirketleri olarak telefon, posta ve mesajı kullanarak 5-7 yıl içinde kredi borçlusu vatandaşın yüzde 50'sine ulaştıklarını kaydetti. Güvenal, bir bankanın kredi hacminin sadece yüzde 3'ünü problemli kredilerin oluşturduğuna işaret ederek, yaklaşık 2 milyon kişinin kendi sistemlerinde, 2 milyon kişinin de bankalarda temerrütte olduğu düşünülürse 4 milyon kişiyi ilgilendiren bir konudan bahsedildiğini dile getirdi. Erişilen kredi borçlularının çoğunun işsiz ve gelirlerinden fazla borçlandıkları için sadece yüzde 50'sinin zaman içinde borcunu ödeyebildiğini belirten Güvenal, "Varlık yönetim şirketleri elde ettikleri gelirin yaklaşık yüzde 50'sini peşinen portföyü satın almak, yüzde 25-30'unu da masrafları karşılamak için kullanır. Faiz ve kar için de yüzde 20-25'lik marj kalır" ifadelerini kullandı. Tahsilatın yüzde 35'inin masraflara gittiği bilgisini veren Güvenal, 500 bin civarında kişinin borcunu ödeyip sistemden çıktığını, 1,5 milyon civarında kişinin hala varlık yönetim şirketlerinin envanterinde olduğunun altını çizdi. Güvenal, 2008 yılından bu yana ana para bazında bankaların 24,2 milyar lira satış yaptığını, sistemin bunlar için 3 milyar liraya yakın para ödediğini, 2,9 milyar liranın ise tahsil edildiği bilgisini verdi. "Türkiye'nin Güneydoğu dolayısıyla bir bireysel kredi problemi yok" Güvenal, kredi kartında borç ortalamasının 4 bin 500 lira civarında olduğunu, borcu ödeme süresinin ise ortalama 22-23 ay olduğunu söyledi. İcra takibinde son olmadığının altını çizen Güvenal, bireylerin borcunu kapatınca takipten çıktığını vurguladı. Güvenal, şu anda Türkiye'nin Güneydoğu dolayısıyla bir bireysel kredi problemi olmadığını, ancak Güneydoğu'da Suriye ve Irak ile iş yapan iş adamlarının işleri zikzaklar çizdiği için ticari kredilerde sorun olabileceğini kaydetti. Bankacılık sektöründe 2014'te 33-34 milyar tahsili gecikmiş alacak varken, bankaların 6 milyar liralık satış yaptığı bilgisini veren Güvenal, bankacılık sektörünün 2014 yılını 36 milyar liralık alacak ile kapattığını söyledi. Tahsili gecikmiş alacak portföy satışının 2015'te 1,9 milyar lirada kaldığını, tahsili gecikmiş alacağın ise yılı 47 milyar liradan kapattığını anlatan Güvenal, satışların geciktiğini belirterek, şunları söyledi: "Satışlar 2 sebepten dolayı gecikti. Birinci satıcının, ikincisi alıcının sebepleri. Sektör portföy almak açısından pek çekingenlik göstermedi. Ama 2015 yılında 2 önemli gelişme oldu. Birisi faizler yükseldi. Bizler portföylerimizi kredi kullanarak veya tahvil çıkararak finanse ediyoruz. Tahvil faizlerinin yüzde 11'lerden yüzde 14'lere çıkması, kredi faizlerinin yüzde 11'den yüzde 14-15'lere çıkması dolayısıyla, bizim de paramızı 5 ile 7 yıl içerisinde geri çevireceğiz varsayımında maliyetlerimize büyük bir yük geldi. Satıcı tarafında ise bankalarda alacaklar birden bire 36 milyar liradan 47 milyar liraya çıkınca bunların hepsine karşılık ayırmak mümkün olmadı. Banka karlarında çok ciddi bir artış olmadığı için bunlara karşılık ayrılamayınca ne oluyor, tahsili gecikmiş 100 liralık bir alacak banka bilançosunda hala ciddi bir bedelden görünüyor. Karşılık ayrılamadığı için de satışlar banka tarafından gecikmiş durumda. Buna ben ertelenmiş satışlar diyorum. Dolayısıyla 2016 yılında ilk yarı yılda da gerçekleşebilir ama bilhassa ikinci yarıyılda geçen seneki artışın satışa geçeceğini düşünüyorum. Bankalardan bu yıl 7 milyar liralık satış beklenebilir." "Aldığımız batık kredilerin geri ödenmesi için yaptığımız vadeler 5 yıla kadar çıkıyor" VYŞ Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Tengiz ise dernek ve sektör hakkında bilgi verdi. Dünyada Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) otoritesinin altında olan tek sektör olduklarını belirten Tengiz, dünyanın hiç bir yerinde varlık yönetim şirketlerinin BDDK tarafından denetlenip düzenlenmediğini kaydetti. Tengiz, aldıkları batık kredilerin geri ödenmesi için yaptıkları vadelerin 5 yıla kadar çıktığını aktararak, "Bize borçlu olan adamın sadece bize borcu yok. Mahalledeki bakkala, kasaba, elektrik idaresine, doğalgaza, şuna buna da borcu var. Dolayısıyla o adam adres değiştiriyorsa, gittiği adreste muhtemelen kendi adına elektrik su bağlatmıyor. Ya karısının ya çocuğunun ya da akrabasının adına bağlatıyor" şeklinde konuştu. Dernek olarak Finansal Kurumlar Birliği'ne (FKB) üye olmaları konusunda henüz bir gelişme olmadığını anlatan Tengiz, bunun için kanun değişikliği gerektiğini dile getirdi. Tengiz, borç tahsilatı konusunda diğer kalemlere de talip olduklarını ifade etti. Seçim döneminde partilerin kredi kartı borçlularının affına ilişkin vaatlerine de değinen Tengiz, "Bankacılık sistemi o zaman nasıl çalışacak? Sayın Kılıçdaroğlu'nun bir defaya mahsus affettirdiği adam ikinci defa bankaya girebilecek mi?" ifadelerini kullandı. Bankacılık sistemini bozacak beyanlarda bulunulmaması gerektiğini vurgulayan Tengiz, borçlunun borcunu ödemekle yükümlü olduğunun altını çizdi. Tengiz, bir borçlu günün sonunda bankalara ne kadar para ödemekle yükümlü ise, kendilerine de o kadar ödemekle yükümlü olduğunu belirterek, "Bir kuruş artırma şansımız yok. Anlaşırken azaltabiliriz, ama bir kuruş artıramayız bile" dedi. Bu arada, VYŞ verilerine göre sektör bankalara çözüm sunarak 3 milyar lira kaynak yarattı. Sistemdeki tahsili gecikmiş alacakların yüzde 31'i VYŞ tarafından üstlenildi. Sektörde 2015'te kümülatif satışlar 23 milyar liraya ulaştı. 2014 yılında 6 milyar lira, 2015 yılında 1,9 milyar lira anapara tutarında tahsili gecikmiş alacak portföyü satıldı. VYŞ'ler 2015 yılında toplam 750 milyon lira tahsilat yaptı. 500 binin üzerinde müşteri VYŞ'ler aracılığı ile borçlu vatandaş statüsünden kurtarıldı. http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1850986-vysguvenal-tahsili-gecikmis-alacaklar-2015te-47-milyar-lira-oldu
TURKASSET CEO'su Hilmi Güvenal ve Fiba Portföy Genel Müdürü Hakan Avcı, bankacılık sektörü hakkında konuştu. http://www.ntvpara.com/video/banka-karlari-dusuyor
"Dünya Gazetesi muhabiri Ece Ceyhun, varlık yönetim şirketleri ile ilgili haberinde Genel Müdürümüz ve Varlık Yönetim Şirketleri Derneği Başkan Vekili Hilmi Güvenal’ın görüşlerine yer vermiştir. Dünya Gazetesi internet sitesinde yayınlanan habere aşağıdaki linkten erişebilirsiniz: http://www.dunya.com/ekonomi/ekonomi-diger/varlik-yonetim-sirketleri-elektrik-su-gaz-ve-telekom-borcuna-d-270959h.htm
Bloomberg Business Week, 21 Haziran- 4 Temmuz 2015 sayısında yayınlanan "Finansın Sevilmeyen Oyuncuları" haberinde, Varlık Yönetim Şirketleri ("VYŞ") Sektörü'nün finans sisteminin vazgeçilmez unsuru olduğu vurgulandı. VYŞ Sektörü, Tahsili Gecikmiş Alacaklar ve Takipteki Alacaklar hakkında VYŞ Derneği Başkan Vekili, Genel Müdürümüz Hilmi Güvenal'ın ve VYŞ Derneği Başkanı, Girişim Varlık Genel Müdürü Hasan Tengiz'in görüşlerine yer verildi.

Haber dokümanı için tıklayın.
Genel Müdürümüz ve Varlık Yönetim Şirketleri Derneği Başkan Vekili Hilmi Güvenal, 4 Mayıs 2015 tarihinde (bugün), Bloomberg HT’de canlı olarak yayınlanan Fokus Programı’na konuk oldu. Hilmi Güvenal, Programda, sektörün bankaların gecikmiş alacak sorunlarına nasıl bir çözüm getirdiğini anlattı.
Bankaların 2 yıl tahsil edemediği için sattığı ‘batık krediler’in yüzde 60’ının Anadolu şehirlerinden olduğunu ifade eden Varlık Yönetim Şirketleri Derneği Başkanı Hilmi Güvenal “Bunun nedeni İstanbul ve diğer büyük şehirlerdeki kişilerin borcunu ödemesi için 2 yıllık süreçte yeni bir iş bulma olanağı bulmaları. Bu süreçte temerrüde düşen borçlarını kapatıyorlar. İstanbul’da özellikle inşaat ve turizm gibi mevsimsel iş bulma olanağı çok fazla. Ancak Anadolu’da dükkânını kapatan, işini kaybeden bir daha iş bulamadığı için borcunu ödeyemiyor” dedi. Bankaların halka açık olmaları nedeniyle batık kredilerinin karşılaştırılmasının kolay olduğunu ve batık kredilerini fazla göstermek istemeyen bankaların bu kredileri varlık yönetim şirketlerine sattığını anlatan Güvenal, bu nedenle satışların genellikle 6 ve 12’inci aylarda yani bilanço dönemlerinde olduğuna dikkat çekti. Bankaların kendilerine sattığı bir nevi ‘gerçek batık’ kişilerin ortalama yaşının 35 ve yüzde 90’ının da erkek ve işsiz olduğunu kaydeden Güvenal, “İşsizlik oranı yüzde 9’a indiğinde iş bulup rahatlayan, borcunu ödeyebilen bu kesim işsizlik oranı yüzde 11’e çıktığında batan 1.5 milyon kişiden oluşan bir kitle” dedi. Şimdiye kadar 500 bin kişinin varlık yönetim şirketleri aracılığıyla borcunu kapattığını söyleyen Güvenal, son 10 yılda faizlerdeki düşüş ile borçlanabilmesi kolaylaşan bu kitlenin işsiz kalınca borcunu ödeyemediğini anlattı. Güvenal bankaların verdiği kredilerin arttığını özellikle gençlerin evlenirken ev kurarken veya otomobil alırken kredi kullanmaya devam ettiğini, bu nedenle bundan sonra da benzer sürecin devam edeceğini vurguladı. 19 MİLYAR LİRALIK BATIK SATTILAR Güvenal’ın verdiği bilgiye göre bankalar 2008-2014 arasında varlık yönetim şirketlerine 19 milyar liralık batık kredi sattı. Şirketler bu borç için 2.8 milyar lira ödedi ve şimdiye kadar da 2.3 milyar lira tahsil etti. BDDK rakamlarına göre bankaların sattıkları hariç batık kredi tutarı 36 milyar liraya çıktı. Bu batık kredi oranının 2.85 olduğu anlamına geliyor. Satılan krediler de eklendiğinde tutar yaklaşık 55 milyara çıkıyor. Yani batık oranı 1.5 puan artarak % 4.5’e çıkıyor. 55 YAŞ ÜSTÜNDEKİLER BORÇSUZ ÖLMEK İÇİN ÖDEMELERİNİ YAPIYOR Borç tahsilatının üç şekilde yapılabildiğini dile getiren Varlık Yönetim Şirketleri Derneği Başkanı Hilmi Güvenal bunları şöyle özetledi: “Bunlardan ilki vatandaş bir iş bulup gireceği zaman maaşına haciz gelmesin, yeni işinde sorun çıkmasın diye yapılan ödemelerden oluşuyor. Ikincisi 55 yaş üstü KOBI kredisi niteliğindeki kredi kullanmış ve batmış kişilerin çoluk çocuğuna borç bırakmamak için ödediği krediler. Bu kişiler borçsuz ölmek isteyen Anadolu esnafı genellikle. Üçüncü olarak ise bir de bizim vade uzatarak faiz silerek borç ödemeye teşvik etttiğimiz insanlar var.” 2014'TE 1.3 MİLYON KİŞİ BATTI Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi; Negatif Nitelikli Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Aralık Ayı Raporu’nu yayınlandı. Rapora göre, bireysel kredi veya kredi kartı borcundan dolayı yasal takibi devam eden kişilerin sayısı, geçen senenin aralık ayına göre yaklaşık 15 bin arttı. Bireysel kredi borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı, geçen yıla göre, yüzde 4 artarak 669 bine, bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı ise yüzde 1 artışla 1 milyona yükseldi. Buna göre bireysel kredi veya bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe girmiş tekilleştirme yapılmasıyla hesaplanan toplam kişi sayısı, 2014’te, geçen yıla göre yüzde 7 artışla 1,3 milyon kişi oldu. Bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe girip hâlâ yasal takipte olan kişi sayısı ise son ay içerisinde yüzde 1.2 artarak 2 milyon kişi oldu. 2014’te 1.3 milyon kişi battı. Haber dokümanına ulaşmak için buraya ve buraya tıklayınız.
Genel Müdürümüz ve Varlık Yönetim Şirketleri Derneği Başkanı Hilmi Güvenal, 11 Temmuz Cuma günü, İstanbul Varlık Genel Müdürü Selçuk Tuncalı ile birlikte CNBC-E kanalında canlı yayınlanan Kapanışa Doğru programına konuk olarak, Varlık Yönetim Sektörü hakkında merak edilenleri cevapladı.Videoya ulaşmak için tıklayınız.