24.09.2017

Haberler

İK uygulamalarımız ile, 20.08.2017 tarihli Sabah Gazetesi İşte İnsan ekinde yer aldık.

Sabah Gazetesi yazarı Betül Alakent'in İK & İletişim Direktörümüz Zeynep Bilgiç ile gerçekleştirdiği röportaja ulaşmak için tıklayınız.
Londra'da gerçekleşecek olan GDI 2017 Konferansına Hayat Varlık, Altın Sponsor olarak katılacaktır.

Konferans 26 Eylül 2017 tarihinde gerçekleşecek olup, konferans ile ilgili detaylara linkten erişebilirsiniz.

Londra'da gerçekleşecek olan NPL Europe 2017 Konferansına Hayat Varlık, Blok Sponsor olarak katılacaktır. Konferans 28&29 Eylül 2017 tarihinde gerçekleşecek olup, konferans ile ilgili detaylara linkten erişebilirsiniz.
İstanbul'da gerçekleşecek olan Bonds, Loans & Sukuk Turkey 2017 Konferansına Hayat Varlık, Bronz Sponsor olarak katılacaktır. Konferans 15&16 Kasım 2017 tarihinde gerçekleşecek olup, konferans ile ilgili detaylara linkten erişebilirsiniz.
Hayat Varlık Akademisi, sunduğu eğitim - gelişim fırsatları ve performansa yönelik uygulamalarıyla, Amerika'nın en saygın organizasyonları arasında yer alan ATD ( Association for Talent Development)'nin en prestijli ödülü olan ATD Best Awards'a layık görüldü.

Hayat Varlık olarak, 2017'de bu ödülü Türkiye'den alan iki firmadan biri olduk.Kredi Borçlarımı Ödedim, Kredi Notum Ne Zaman Yükselir?

CEO’muz Hilmi Güvenal, 6 Haziran’da TEGEP 1. Kurumsal Akademiler Zirvesi’ne konuk oldu

CEO’muz Hilmi Güvenal, TEGEP Eğitim ve Gelişim Platformu Derneği’nin 6 Haziran’da düzenlediği 1. Kurumsal Akademiler Zirvesi’ne konuk oldu.Kurumsal Akademi 1.0 “Yapı Taşları” temasıyla düzenlenen zirvenin “Kurumsal Akademiler ile Üst Yönetim İlişkisi” konulu panelde, öğrenme ve gelişimi; organizasyonların vizyonunu gerçekleştirmede stratejik öncelik olarak gören “İş Liderlerine” bu seçimlerinin açılımıyla ilgili sorular yöneltildi.

Müşteri odaklılığımız doğrultusunda, Hayat Varlık Akademisi’nin 2013 yılında zorunlu bir ihtiyaçtan doğduğunu ve stratejik bir gereklilik olduğunu ileten Güvenal, sözlerine “Bütün sistemleri, altyapımızı buna göre değiştirdik. Hayat Varlık Ailesi’nin çalışma şeklini, düşüncelerini yönlendirmek açısından akademi bizim için bir zorunluluktu. Açıkçası ben öğretmen bir anne – babanın çocuğuyum ama işe bir akademi kurayım diye başlamadım. Akademi’yi kuvvetli bir ihtiyaçtan kurduk ve çok kısa sürede çok başarılı oldu” şeklinde devam etti.

Şirketimizin tahsilat stratejisinin Harvard Business School’da, 2016 yılında örnek vaka olduğunu ve bu başarıda yapı taşlarından birinin de Akademi olduğunu belirten CEO’muz, Akademi’nin misyonlarını “iyi, nazik, merhametli ve ezen değil ezilenin sesi olan insanlar yetiştirmek” olarak sıraladı.

Öğrenme merakını ve tutkusunu “olmazsa olmazlarımız” olarak niteleyen Güvenal “Benim ve benden sonrakilerin döneminde, Akademi’ye gerek kaynak gerek inanç desteği vermeye devam edilirse, yıllar içinde belki bir kurum üniversitesi şeklinde değil, şirketin her türlü sinir ve damar yapısına işlemiş bir öğrenme geliştirme fonksiyonu olarak da yoluna devam edebilir. Bunun devam etmesinin sahiplikle, yöneticilerin desteğiyle ve inancıyla mümkün olacağını düşünüyorum” dedi. Güvenal sözlerini “Önemli olan hızlı öğrenme kültürünün şirket içine yerleşmesi. Şirket bir akademiyi var etme misyonuna sahip olamaz. Öğrenme ve hızlı öğrenme misyonuna sahip olabilir. Dolayısıyla vazgeçilmemesi gereken şey, öğrenmek, hızlı öğrenmek ve uygulamaktır” olarak noktaladı.

Panelde CEO’muzla birlikte Borusan Makina Güç Sistemleri Yönetim Kurulu Üyesi Ercüment İnanç da yer aldı. Panelin moderatörlüğünü ise Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şahin Karasar üstlendi.


Hayat Varlık - Business Cup 2017


Merkez ofis çalışanlarımızdan oluşan futbol takımımız, 2015’ten bu yana , bu alanda en kapsamlı ve en profesyonel futbol organizasyonu olma özelliği taşıyan Business Cup prestij ligine katılıyor.

Takımımız İstanbul 2017 Bahar Sezonunda gösterdiği azim ve performansla yarı finale kadar yükselmeyi başardı . Haziran ayında Business Cup İstanbul İl Müdürü Taner Değer, Takım Kaptanımız Mustafa Öztürk’e, turnuva süresince fairplay ilkesine ve lige verdikleri önem doğrultusunda teşekkür plaketi takdim etti.

Takımımız Ekim ayında başlayacak güz sezonunda, final yolunda şampiyonluğa koşmaya devam edecek.

Videoya ulaşmak için tıklayınız.
Şirketimizin nitelikli yatırımcılara satılmak üzere toplam 400 milyon TL nominal değerli tahvil ihraç belgesi Sermaye Piyasası Kurumu tarafından onaylandı.

İhraç detaylarına ilişkin açıklamamıza KAP'tan ulaşabilirsiniz.

İlgili ihraç belgesini görüntülemek için tıklayınız.
Çözümünüz bu olabilir…

Son yıllarda varlık yönetim sektörünün ülke ekonomisi için stratejik önem arz ettiği fark edilmeye başlandı. Peki kimdir ve nasıl işler bu sektör?
Varlık Yönetim Şirketleri (VYŞ), Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan (BDDK) aldıkları lisansla ve yine BDDK denetiminde; bankalar ve banka dışı finansal kuruluşların tahsili gecikmiş alacaklarının (TGA) temlik alınması ve yeniden yapılandırılarak tahsil edilmesi amacına yönelik faaliyet göstermektedir.

Varlık Yönetim Şirketleri banka, faktoring, finansal kiralama ve finansman kuruluşlarının tahsili gecikmiş kredilerini devralarak, bankaların hem finansal hem de operasyonel yükünün hafifletilmesinde rol oynamaktadırlar. Varlık yönetim şirketleri kredi borçluları ile görüşmelerle tercihen sulh yöntemi ile veya bankalar tarafından başlatılmış hukuki süreçleri sürdürerek çözüm üretmeye çalışırlar.

Varlık Yönetim Şirketlerini bankalardan ayıran en önemli özelliklerinden birisi, kredi borçlusunun ödeme isteği ve kabiliyetini artırmak için alacak tutarlarında indirim, uzun vadeli taksitli ödeme planı vb. öneriler ve esneklikler getirmek sureti ile çözüm sürecini hızlandırmalarıdır.

Sektörün hiç kuşkusuz ki en büyük başarısı yaklaşık 500 bin müşteriyi borçluluktan kurtarıp finansal özgürlüğüne kavuşturmuş olmasıdır. Portföylerin bankalardan devralınmasıyla birlikte VYŞ’lerin çatısı altında borçlarını yapılandırma fırsatı elde eden borçlu sayısı yaklaşık 2 milyondur. VYŞ’ler kişiye özel, esnek imkânlar sunarak bu kişilerin borç yükünden kurtarılması ve finansal sisteme kazandırılması misyonunu en iyi şekilde yerine getirmek için çalışmaktadır. Borcu çözüme ulaşarak ekonomik olarak özgürleşen müşteriler ve konunun onların ailelerine yansıması düşünüldüğünde VYŞ’lerin finansal sisteme sadece ekonomik katkı değil aynı zamanda çok önemli bir sosyal katkısının olduğu da görülmektedir.

Varlık Yönetim Şirketlerinin kredi borçluları ile ilişkilerini düzenleyen kredi sözleşmeleri ve genel kanunlar (borçlar kanunu, icra-iflas kanunu, tüketici haklarını düzenleyen kanunlar vb) olmakla birlikte ilişkinin sosyal boyutunu düzenleyen net bir mevzuat olmadığı için ilişkide zaman zaman sorunlar yaşanabilmektedir. Varlık yönetim şirketlerinin müşteriye ulaşmak için yaptığı aramalar başta bankalar olmak üzere tüm alacaklıların kullandığı standart iletişim kurma araçlarıdır.

Çözümünüz bu olabilir…

Varlık Yönetim Şirketi borcunu ödemekte geciken birisi için hangi noktada devreye giriyor?

Taksit ödemelerini geciktirmeye başladığınız ilk 1 aylık süreçte banka çeşitli kanallar aracılığıyla sizinle iletişime geçerek, gecikme bildiriminde bulunur. Eğer taksitinizin bir kısmını ödemiş iseniz banka size eksik tutarı bildirir ve ödemenizi hatırlatır. Bu süreçte borcunuza gecikme faizi uygulanır. 1 günlük gecikmeniz bile kredi kayıt bürosuna bildirilir, bu durum da kredi notunuzu etkiler. 3. taksite kadar ödeme yapmazsanız banka tarafınıza gecikmeyi ihbarname aracılığıyla yazılı olarak bildirir. Bu durum yasal sürecin başladığı anlamına gelir. Yine ödeme yapmazsanız bu kez ihtarname iadeli taahhütlü olarak gönderilir ve yasal takip süreci başlatılır. Bu aşamadan sonra banka avukatları ve icra dairesi devreye girer. Tüm bu süreç kredi kayıt bürosuna raporlandığı için kredi notunuz olumsuz etkilenir. Bu durum uzun vadede kullanmak isteyeceğiniz kredilerinizi ve kredi başvurularınızı da doğrudan etkileyecektir. VYŞ’ler; bankaların hukuki takip sürecinden sonra tahsil edemediği dosyalardan oluşan portföyleri ihale yoluyla satın alırlar. Bankalardan farklı olarak Varlık Yönetim Şirketlerinin ana faaliyet alanı sorunlu kredilerin tahsilat yönetimidir; yaklaşımları uzun vadelidir ve müşterilerine en makul ödeme planını en uygun sürede sunarak borcu çözüme ulaştırmayı hedeflerler.

İlgili habere ulaşmak için buraya tıklayınız.
Gerek aktif büyüklüğü gerekse çalışan sayısı itibarı ile Türkiye’nin en büyük varlık yönetim şirketi Hayat Varlık’ın Karar Destek Müdürü Elif Yiğit Aycan, Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi yönetiminin 9 üyesinden birisi olarak seçildi. Sektörün en saygın konumlarından birine atanan Aycan, yönetimde Finansal Kurumlar Birliği’ni temsilen üç yıl hizmet verecek.

TBB Risk Merkezi aracılığıyla iş ilişkisi kurmak daha güvenli

TBB Risk Merkezi, kredi kuruluşları ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından uygun görülen finansal kuruluşların müşterilerinin risk bilgilerini toplamak ve söz konusu bilgileri risk raporu olarak bu kuruluşlar ve müşterileri ile, veya onay vermeleri koşuluyla üçüncü kişilerle paylaşılmasına imkan veren altyapıyı sunuyor. Böylelikle, TBB Risk Raporu daha önce herhangi bir borç alacak ilişkisi bulunmayan bireylerin arasında bir güven ortamı oluşmasına yardımcı oluyor. Evini kiraya vermek isteyen bir ev sahibinin kiracı adayından, vadeli olarak bir müşterisine mal verecek işyeri sahibinin müşterisinden risk raporu talep ederek kredi ve finans kuruluşlarıyla olan borç alacak durumundaki performansını görebiliyor ve ticari itibarı hakkında bir fikir sahibi olabiliyor. Elif Yiğit Aycan kimdir? Elif Aycan, 9 Eylül Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra Sabancı Üniversitesi Bilişim Teknolojileri Yüksek Lisans programını tamamladı. 2000-2014 yılları arasında sırasıyla HSBC Bank’ta kıdemli iç denetim asistanı, Yapı Kredi Bank’ta kredi kartları iç denetim müdür yardımcısı, Fortis Bank’ta portföy analiz müdürü, Finansbank’ta tahsilat analitiği ve strateji yönetimi müdürü olarak başarılı bir meslek hayatı süren Aycan, 2014 yılından bu yana da Hayat Varlık bünyesinde Karar Destek Müdürü olarak çalışıyor.
Genel Müdürümüz Hilmi Güvenal, 6 Haziran 2017 tarihinde TEGEP tarafından gerçekleştirilecek olan 1. Kurumsal Akademi Zirvesine konuşmacı olarak katılacaktır.

Zirve ile ilgili detaylara linkten ulaşabilirsiniz.
Hayat Varlık, Harvard Business School MBA Bölümünde Vaka Çalışması Olarak Öğrencilerle Paylaşılıyor.
Hayat Varlık müşteriyi merkeze koyan öncü uygulamaları ile, Harvard Business School’da MBA bölümünde vaka çalışması olarak öğrencilerle paylaşılma başarısına sahip oldu. (“Turkasset: Customer-Centric Collections”)

Vaka çalışması, Hayat Varlık’ ın müşteri odaklı bir felsefenin oluşturulmasına yardımcı olan unsurları, şirketin finansal piyasalardaki tüketici dönemi karşısında geçirdiği evrimi ve müşteri odaklılık yoluyla kendisine nasıl bir bakış açısı kazandırdığını anlatıyor. Bu çalışma, öğrencilere Hayat Varlık' ın operasyonel tasarımını oluşturan unsurları tanımalarını sağlamakta olup, gerek müşteri odaklılıkla çalışanların eğitilmesi ve yetkilendirilmesi arasındaki bağlantıyı, gerekse analitik ve bilişim teknolojileri arasındaki bağlantıyı keşfetmelerine yardımcı oluyor.

ilgili Makaleye ulaşmak için tıklayınız.
Turkrating, Turkasset Varlık Yönetim A.Ş.’nin Uzun Vadeli Ulusal Kredi Derecelendirme Notunu TR AA- seviyesinden TR AA seviyesine arttırmıştır. Kısa Vadeli Ulusal Kredi Derecelendirme Notumuz ise TR A1 olarak teyit edilmiştir.

Turkrating kredi raporuna göre, “Bu kredi notları, şirketin sektördeki lider konumunu, güçlü özkaynak yapısını, gerçekleştirdiği yüksek tahsilatını, artan finansal performansını ve güçlü ortaklık yapısı hakkındaki görüşümüzü yansıtmaktadır.”

İlgili dokümana ulaşmak için tıklayınız.

Haber ile ilgili basın bültenine ulaşmak için tıklayınız.
Capital Dergisi muhabiri Ayşegül Sakarya Pehlivan, Capital Dergisi Nisan sayısında yayınlanan Bilişim ekinde CEO’muz Hilmi Güvenal ile gerçekleştirdiği söyleşiye yer vermiştir.

İlgili habere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Dergi ekine ulaşmak için tıklayınız.

Genel Müdürümüz Hilmi Güvenal'ın röportajına ulaşmak için tıklayınız.
23 Mart 2017 Perşembe Günü Wyndham Grand Levent İstanbul’da, EBRD, ICBC yöneticilerinin yanı sıra ekonomi basınının önemli temsilcilerinin de katılımıyla, TURKASSET Hayat Varlık birleşmesi ve EBRD ve ICBC Bank tarafından Hayat Varlık'a sağlanan sendikasyon kredisi ile ilgili basın toplantımızı gerçekleştirdik.

Basın toplantısına ait basın bültenine ulaşmak için tıklayınız.

Genel Müdürümüz Hilmi Güvenal'ın konuşma metnine ulaşmak için tıklayınız.
Capıtal dergisinin Aralık sayında yayınlanan "Sorunlu Potansiyel" başlıklı haberinde yatırımlar direktörümüz Serhan Akça'nın görüşlerine yer verilmiştir. İlgili habere ulaşmak için tıklayınız.
Türkiye’de Varlık Yönetim Sektöründe birçok ilki gerçekleştirmiş olan Turkasset Varlık Yönetim, Sosyal Sorumluluk Kulübü aracılığıyla, Hayvan Hakları Federasyonu HAYTAP ile işbirliği yaparak, sahipsiz hayvanlara destek oluyor.

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Gününde HAYTAP yetkililerini Genel müdürlük binasında misafir eden Turkasset, Federasyon faaliyetleri ile ilgili Turkasset ailesini bilgilendirirken, Haytap Shop ürünlerinin satışı konusunda da çalışanlarından tam destek alarak Federasyonun faaliyetlerine katkı sağladı.

Etkinlikte ilerleyen dönemde Federasyon ile birlikte iş birliğine gidilerek desteğin devam edeceğinin de sinyalleri verildi.

Turkasset, sosyal sorumluluk kulübü faaliyetleri kapsamında daha önce de Darülaceze ziyareti, Tohum Otizm Vakfı iş birliği, Lösev ziyareti ve hediye desteği, Kızılay kan bağışı gibi sosyal faaliyetlerde bulunmuştu. 2016 yılı içinde yapılan faaliyetlere ek olarak gelecek yıl için de güzel projeler ve işbirlikleri planlandığı hissediliyor.

Haytap Hakkında;

HAYTAP, 9 Temmuz 2008 tarihinde Türkiye'nin farklı illerinde hayvan hakları konusunda faaliyet gösteren 5 sivil toplum örgütünün aynı federasyon altında birleşmesi ile kurulmuştur. HAYTAP, doğaya zarar verilmesi ve hayvanların haklarının ihlal edilmesi durumunda imkanları dahilinde kamuoyunu bilinçlendirmeye çalışan, ihlallerin önüne geçilmesi için hukuki yolları kullanan, eğitim çalışmalarına katılan, ilgili yasaların değişmesi ve daha iyi bir şekilde uygulanabilmesi için gerekli resmi görüşmeleri ve halkla ilişkiler çalışmalarını yürüten bir kuruluştur.
Genel Müdürümüz ve Varlık Yönetim Şirketleri Derneği Başkan Vekili Hilmi Güvenal, 20 Eylül tarihinde Viyana-Avusturya’da Price Waterhouse Coopers tarafından gerçekleştirilen Avusturya & CEE Bank'ın Yeniden Yapılandırılması Konferansı’na konuşmacı olarak katıldı. Hilmi Güvenal, Konferans kapsamında, Varlık Yönetim ve Bankacılık sektörünün önde gelen yöneticilerinin de katılımıyla gerçekleştirilen panelde Türkiye ve Türkiye’de sektörün durumu ile görüşlerini dile getirdi.

Hilmi Güvenal, Konferans kapsamında, Varlık Yönetim ve Bankacılık sektörünün önde gelen yöneticilerinin de katılımıyla gerçekleştirilen panelde Türkiye ve Türkiye’de sektörün durumu ile görüşlerini dile getirdi.

Tahsili Gecikmiş Alacak Satışlarındaki Artış Dikkat Çekiyor

Konferansta Varlık yönetim sektörünün gelişerek büyüme kaydettiği, mevcut süreçteki tahsili gecikmiş alacak miktarı oranının, geçtiğimiz 5 yılın ortalamasından daha yüksek olduğu belirtildi. 2016 yılı ilk ayında gerçekleşen tahsili gecikmiş alacak satışlarının, 2015 yılının tamamında gerçekleşen ortalamadan daha yüksek olduğu vurgulandı.Konferansta Türkiye’de BDDK tarafından lisanslı 15 Varlık Yönetim Şirketinin faaliyet gösterdiği paylaşılırken, değişmekte olan pazar dinamiklerinden de bahsedildi. Bireysel kredilerden ticari kredilere doğru yönelen pazardaki gelişmelerin, özellikle inşaat ve turizm sektöründe tahsili gecikmiş alacak yaratmasının beklendiği bilgilerine yer verildi.

Türkiye’deki varlık yönetim sektörünün durumunu değerlendiren panelistler, Türkiye pazarının uluslararası oyuncular için avantajlı ve fırsatlarla dolu olduğu konusunda hemfikir olduklarını dile getirdiler.

Bu yıl 5. kez düzenlenen konferans,  27 konuşmacı ve 200’ün üzerinde katılımcı ile gerçekleşirken, 6 panelde tamamlandı.

TURKASSET Akademi, Agent Camp eğitim programıyla, dünyanın en önemli eğitim ödüllerinden biri olan ve Amerika Birleşik Devletlerinde düzenlenen ‘Brandon Hall Excellence Awards 2016*” da aday gösterildiği 5 kategorinin, 3’ünde altın, 1’inde ise gümüş olmak üzere 4 ayrı ödüle sahip oldu.

Dünyanın en prestijli ödüllerinden biri olan Brandon Hall’da, aday şirketler, konusunda uzman ve bağımsız denetmenlerce, uygulamaların fonksiyonelliği, yenilikçiliği ve ölçümlenebilirliği gibi önemli hususlarda değerlendirildi. Bu değerlendirme sonucunda Agent Camp, Brandon Hall jürisi tarafından, Eğitimde Mükemmeliyet Kategorisinde “En iyi Yetkinlik ve Beceri Gelişimi” , “En İyi Sertifikasyon Programı” , “ Stratejiyi Destekleyen En İyi Gelişim Programı” ve “En Yaratıcı Öğrenme ve Gelişim Programı” ödüllerine layık görüldü.

Yarışmada tüm dünyadan başvuran 1000’den fazla firma, 77 alt kategoride değerlendirildi. Bu yıl 22.kez düzenlenen organizasyonda, ödül alan Türk firmaları arasında Turkcell, Yapı Kredi Bankası, Boyner gibi firmalar bulunurken, Varlık Yönetim Sektöründe ödül kazanan tek firma ise TURKASSET oldu.

TURKASSET Akademi, Agent Camp eğitim programıyla, dünyanın en önemli eğitim ödüllerinden biri olan ve Amerika Birleşik Devletlerinde düzenlenen ‘Brandon Hall Excellence Awards 2016*” da aday gösterildiği 5 kategorinin, 3’ünde altın, 1’inde ise gümüş olmak üzere 4 ayrı ödüle sahip oldu.

Dünyanın en prestijli ödüllerinden biri olan Brandon Hall’da, aday şirketler, konusunda uzman ve bağımsız denetmenlerce, uygulamaların fonksiyonelliği, yenilikçiliği ve ölçümlenebilirliği gibi önemli hususlarda değerlendirildi. Bu değerlendirme sonucunda Agent Camp, Brandon Hall jürisi tarafından, Eğitimde Mükemmeliyet Kategorisinde “En iyi Yetkinlik ve Beceri Gelişimi” , “En İyi Sertifikasyon Programı” , “ Stratejiyi Destekleyen En İyi Gelişim Programı” ve “En Yaratıcı Öğrenme ve Gelişim Programı” ödüllerine layık görüldü.

Yarışmada tüm dünyadan başvuran 1000’den fazla firma, 77 alt kategoride değerlendirildi. Bu yıl 22.kez düzenlenen organizasyonda, ödül alan Türk firmaları arasında Turkcell, Yapı Kredi Bankası, Boyner gibi firmalar bulunurken, Varlık Yönetim Sektöründe ödül kazanan tek firma ise TURKASSET oldu.

Sağlık Bakanlığı ile birlikte ‘Güvenli Kan Temini’ Programını yürüten Türk Kızılayı, kan bağışının önemine dikkat çekmek ve toplumda farkındalık oluşturmak için çeşitli etkinlikler düzenliyor. Güvenli Kan Temini Programının temel hedeflerinden biri, kanın gönüllü, sürekli ve bilinçli bağışçılardan elde edilmesidir. Bu kapsamda toplumumuzu gönüllü ve sürekli kan bağışında bulunmaya teşvik etmek amacıyla eğitim ve bilinçlendirme çalışmaları yürütülüyor.

Gönüllü ve düzenli kan bağışının önemi hususunda büyük bir duyarlılık gösteren TURKASSET ailesi de Türk Kızılayı Çapa Kan Bağış Merkezi ile işbirliği kapsamında, Genel Müdürlük binasında 16.05.2016 tarihinde yine başarılı bir kan bağışı kampanyasına imza attı. Kan Bağışı, Turkasset ailesince yoğun ilgi ile karşılandı. Gönüllü ve düzenli kan bağışının önemini kavramış çalışanlara sahip TURKASSET ailesi olarak, kan bağışlamaya, hasta ve hasta yakınlarına umut olmaya devam ediyoruz, edeceğiz.

Turkasset Varlık Yönetim A.Ş. Ceo’su ve Varlık Yönetim Şirketleri Derneği Başkan Vekili Sn. Hilmi Güvenal, 18 Nisan 2016 Pazartesi Günü Varlık Yönetim Sektörüne ve Kredi piyasasına yönelik değerli bilgilerini paylaşmak üzere Bahçeşehir Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, İşletme Mühendisliği Yüksek Lisans programına konuk oldu.

Program katılımcıları ile bir araya gelen Sn. Güvenal, Varlık Yönetim Sektörüne dair önemli notlar paylaşırken, bireysel kredi kullanımı oranının geçtiğimiz yıllara göre iki katına çıktığına değindi. Bankaların tahsilde zorlandığı ve Varlık Yönetim Şirketleri’ne devrettiği kredilerle ilgili kişi sayısının toplamda 1,5 milyonu bulduğunu da dile getirildi.

Varlık Yönetim Şirketleri Niye Var?

Varlık Yönetim Şirketleri’nin 2003’te yürürlüğe giren kanun ile hayat bulduğunu ifade eden Sn. Hilmi Güvenal, sürecin işleyişine dair şöyle konuştu: “Varlık Yönetim Şirketleri kredi borçlusunun ödeme isteği ve kabiliyetini artırmak için faiz indirimi, uzun vadeli taksitli ödeme planı vb. öneriler ve esneklikler getirmek sureti ile çözüm sürecini hızlandırmaya çalışırlar. Bu süreçte bugüne kadar 500 bin kredi borçlusu, borçlu konumundan, dolayısı ile finansal ve hukuki sınırlandırmalarından kurtulmuştur. Halihazırda 1.5 milyon kredi borçlusu daha Varlık Yönetim Şirketleri ile muhatap olarak sorunlarına çözüm bulmaya çalışmaktadır. Varlık Yönetim Şirketleri, bankaların önemli bir sıkıntısını çözüyor. Öte yandan, borçlulara ödeme kolaylığı, vade ve indirim sağlıyor. Sektörümüzün amacı borçluları ekonomiye kazandırmaktır.”

Varlık Yönetim Sektörü BDDK Tarafından Denetleniyor

Bu sektör dünyada çok farklı şekillerde düzenlenirken, Türkiye’de bu görev baştan beri (2002) Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından yürütülmektedir. Varlık Yönetim Şirketleri banka, faktoring, finansal kiralama ve finansman kuruluşlarının tahsili gecikmiş kredilerini devralarak, bankalara hem nakit kaynak aktarırlar hem de bankaların uzmanlık alanı olmayan bir konuda verimsiz bir faaliyet göstermesinin önüne geçerler.

Bugün faaliyet gösteren 13 Varlık Yönetim Şirketinde 1500 kredi çözüm uzmanı ve hukukçu çalışmaktadır. Bankaların ortalama 2-3 yıl süresince yaptıkları yoğun tahsilat çabalarına rağmen tahsilat yapamadığı ve nihayetinde devrettiği bu kredilerden Varlık Yönetim Şirketlerinin tahsilat yapması da kolay ve çabuk olmamaktadır. Program Katılımları Devam Edecek Finans piyasası ve Varlık Yönetim Sektörüne yönelik, yerel ve global gelişmelerin değerlendirildiği programlara ilerleyen tarihlerde farklı üniversitelerde de Turkasset yönetimince katılımın devam ediyor olacağı bilgisi paylaşıldı.
Turkrating, Turkasset Varlık Yönetim A.Ş.’nin Uzun Vadeli Ulusal Kredi Derecelendirme Notunu TR AA-, Kısa Vadeli Ulusal Kredi Derecelendirme Notunu TR A1 Ve Görünümünü 'Pozitif' Olarak Teyit Etti.

Turkrating'den yapılan açıklamaya göre, kredi notları, şirketin güçlü özkaynak yapısı, strese dayanıklılığı, finansal performansı, tahsilat kabiliyeti ve ortakların destekleme gücü ve isteği hakkındaki görüşümüzü yansıtıyor.

Açıklamada şu bilgiler verildi:

"Varlık yönetim sektöründe faaliyet gösteren 13 şirketten biri olan Turkasset, %87,7 Vector Holding S.a.r.l. ve %12,3 Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası iştirakidir. Başta bankalar olmak üzere finansal kuruluşlardan tahsili gecikmiş alacak portföylerini satın almakta ve bu portföylerden maksimum değeri yaratarak kar etmeyi amaçlamaktadır. Artan Tahsilat Kabiliyeti: Finansal kuruluşlar için kötü geçen bir yılda, Turkasset sektördeki konumunu koruyarak mali yönetimi ve güçlü altyapısı ile bir önceki yıl kadar tahsilat yaparak kırılgan bir şirket olmadığını kanıtlamıştır.

Şirket, 165 milyon TL’si 2015 yılında olmak üzere toplamda 2015 yılsonuna kadar 836 milyon TL tahsilat gerçekleştirmiştir. 35 farklı finansal kuruluştan almış olduğu 100’e yakın tahsili gecikmiş alacak portfoyü anapara büyüklüğü 2015 yılsonu itibarıyla 7,6 milyar TL’ye ulaşmıştır. 31.12.2015 itibarıyla bu portföylerin henüz tahsil edilmemiş anapara toplamı ise 6,7 milyar TL’dir.

Turkasset 2016 yılı için beklediği 6 milyar TL’lik TGA satışının gerçekleşmesi durumunda satın almayı planladığı TGA portföyünün anapara büyüklüğü 2 milyar TL üzerindedir. Turkasset, tahsilat kabiliyetini arttırmak amacıyla genel merkez hariç 6 farklı ilde yerleşik kadrosu bulunan, buralarda hukuk ekipleri, tahsilat ve istihbarat uzmanları vasıtası ile her türlü kredi borçlusuna erişme imkanına sahip tek kuruluştur. Şirketin 2015 yılsonu itibariyle 512 çalışanı ve 6 bölgede irtibat ofisi bulunmaktadır. Güçlü Pazar Payı: Turkasset sektördeki tanınırlığı, deneyimli kadrosu, güçlü ortaklık yapısı, çözüm odaklı tahsilat yöntemleri ve 768 milyon TL’lik toplam varlığı ile sektörün en büyük iki oyuncusundan biridir. Kümülatif anapara bazında %33 piyasa payı, portföy alımlara yapılan yatırımlar bazında ise %29 piyasa payı ile sektördeki konumunu pekiştirmiştir. Tahsili gecikmiş alacak portföyünün bilanço değeri, %6 artarak 697 milyon TL olarak gerçekleşmiştir.

Artan Portföy Kalitesi: Turkasset yıllar itibariyle satın almış olduğu portföyleri 2008 yılı hariç ortalama %10’u kadar satın alma değeri ile elde etmiştir. 2015 yılında varlık yönetim şirketlerince devralınan tahsili gecikmiş alacak portföyü toplamı 2,1 milyar TL olarak gerçekleşmiş olup, Turkasset bu dönemde 623 milyon TL’lik alacak portföyü satın almış bu portföye karşılık 62 milyon TL ödeme yapmıştır. 2015 yılında yapılan 165 milyon TL tahsilat aynı dönemdeki net borcun %40,8’ine karşılık gelmektedir. Yani Şirket net borcunu ortalama 2,5 yıl içinde ödeyebilecek kadar tahsilat sağlamaktadır. Şirketin öngörülen tahsilatlarının net borcu karşılama oranı 3,3’e yükselmiştir.

Güçlendirilmiş Özkaynak Yapısı: Turkasset 40,7 milyon TL olan ödenmiş sermayesini 185 milyon TL’ye çıkartarak öz kaynaklarını 294,4 milyon TL’ye yükseltmiştir. Turkasset hem peer grup hem de sektör ortalamasının üzerinde özkaynak/aktif oranına sahip olup, 2015 yılında bu oranı %38,3’e yükseltmiştir.

Sektöre Paralel Karlılıktaki Volatilite: Turkasset’in net karı, sektörün net karlılık oranlarına paralel olarak yıllar itibariyle inişli çıkışlı bir seyir izlemektedir. 2015 yılı içerisinde yapılan genel seçimler nedeniyle belirsizliklerin yaşanması, kredi faizlerinin silineceği gibi seçim vaatlerinin olması dolayısıyla normal kredilerin ödenmediği bir ortam oluşmuş böyle bir ortamda da bankalar TGA satışı yapmaktan çekinmiştir. 2015 yılındaki olumsuz ekonomik ortama rağmen Turkasset’in net karı 2,9 milyon TL’den 8,8 milyon TL’ye yükselmiştir. Şirketin net karının volatil bir seyir izlemesi nedeniyle ortalama aktif ve özkaynak karlılığı inişli çıkışlıdır.

Azalan Borçlanma ve Sürdürülebilir Fonlama: Şirketin 2015 yılsonu itibarıyla kullanmış olduğu krediler %59 azalış göstererek 151,2 milyon TL buna karşın ihraç edilen menkul değerleri %20 artarak 274,3 milyon TL seviyesinde gerçekleşmiştir. Şirketin toplam borcu 425,5 milyon TL olarak gerçekleşerek bir önceki yıla göre %29 azalmıştır. Şirket 2015 yılında özkaynaklarının sadece 1,5 katı olarak gerçekleşen borçlanma katsayısı sektörün ve peer grubun altında olduğu görülmektedir.

Deneyimli ve Uzman Kadro: VYŞ’nin kâr etmesi büyük ölçüde uzman bir kadro ile çalışılmasına bağlıdır. Turkasset’in tüm departmanlarındaki, özellikle orta ve üst yönetim kadrosu, deneyimli ve eğitimli personellerden oluşmaktadır. VYŞ açısından ihalelere girerken verilecek olan tekliflerin belirlenmesi, doğru portföyün doğru fiyattan satın alınması ve satın alınan portföyün öngörülen tahsilatlarının gerçekleştirilmesi şirketin faaliyetlerini sürdürebilmesi açısından önem taşımaktadır. Bu durumun bilincinde olan Turkasset’in kadrosunu eğitimli, deneyimli profesyonellerden oluşturduğu, kendi tasarlamış olduğu IT programı sayesinde kapsamlı ve detaylı istatistikler tuttuğu ve bu istatistikleri yorumlayacak, özellikle istatistik, matematik alanlarında uzman kişileri istihdam ettiği görülmüştür.

Artan Maliyetler: 2015 yılı için belirlenen hedefler doğrultusunda çalışan sayısı yıl içerisinde artırılmıştır. Personel sayısındaki artış faaliyet giderlerini artırmış ve dolayısıyla maliyet/gelir rasyosu da artış göstermiştir. Turkasset personel sayısının fazla olması nedeniyle son 3 yıldır peer grubun üzerinde maliyet gelir rasyosuyla faaliyetlerine devam etmektedir."

Kaynak
Turkasset Sosyal Sorumluluk Kulübü ve Tohum Otizm Vakfı işbirliği ile, 1 Nisan 2016 Cuma Günü, 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü öncesinde, otizmli kardeşlerimiz Turkasset Genel Müdürlük Ofisini ziyaret etti, Turkasset çalışanları ile keyifli dakikalar geçirdi.

Otizm ile ilgili farkındalık oluşturmak ve otizmli bireylerin sorunlarına çözüm bulmak amacı ile Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Dünya Otizm Farkındalık Günü olarak ilan edilen 2 Nisan öncesinde Turkasset sosyal sorumluluk etkinliği gerçekleşti. Turkasset Varlık Yönetim Şirketi Sosyal Sorumluluk Kulübünün organizasyonu ve Tohum Otizm Vakfının desteği ile 20 Otizmli kardeşimiz, Turkasset çalışanlarının iş stresinden kurtulmak için kullandıkları aktivite alanının ve eğlenceli ekipmanların bulunduğu Downtown adı verilen mekanda bir araya geldi.

Ebeveynleri ve Vakıf Sorumlularının da eşlik etmesiyle, öncesinde sinema keyfi yapan arkadaşlarımız, sonrasında sağlıklı atıştırmalıkları ile bir yandan beslenirken diğer yandan da Turkasset çalışanları ile bir araya gelip oyunlar oynayarak eğlenceli vakit geçirdiler. Downtown alanında bulunan oyunlarla oynamaktan büyük keyif alan arkadaşlarımız bol bol fotoğraf çektirirken yüzlerden de tebessüm eksik olmadı. Genel Müdürlük ofisinden arkadaşlarımız ve ebeveynleri mutlu bir şekilde ayrıldı.


Etkinlik fotoğraflarına ulaşmak için tıklayınız.
Sicil affı ile ilgili düzenleme, 27 Ocak 2017 tarihli ve 29961 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Düzenleme, karşılıksız çıkan çek, protesto edilmiş senet, ödemesinde gecikme olan kredi kartı ve diğer kredi borçlarının 6 ay içinde ödenmesi veya yeniden yapılandırılması halinde banka ve finansal kuruluşlarca Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi kayıtlarının dikkate alınmayabileceğine ilişkin maddeleri kapsamaktadır.

İlgili dokümana ulaşmak için tıklayınız.
TURKASSET olarak, GPTW tarafından düzenlenen yarışmada, bu yıl da Türkiye'nin En İyi İşverenleri arasında yerimizi koruduk.
TURKASSET olarak, 11- 12 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilen Bonds, Loans&Sukuk Konferansı’na sponsor olduk.